Ekonomi

Türk yazılım sektörünün ihracat geliri 3 milyar dolara ulaştı

HANDE BERKTAN

Yazılım departmanı, yüksek katma değeri ve nitelikli iş gücüyle ihracat gelirini 3 milyar dolara çıkardı.

Gündem Teknoloji programına katılan Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Kamalı , “S Sektörde nitelikli yazılımcı ihtiyacı Firmaların ölçek ekonomisine ulaşabilmeleri ve uluslararası alanda rekabet güçlerini arttırabilmeleri için sektöre önemli miktarda işgücü desteği sağlanması gerekmektedir. li. Yazılım sektöründe vasıflı işgücü açığı giderek artıyor. Deneyimli yazılımcı sayısının az olması nedeniyle, Bu açığı kapatmak için devletin teknoparklardan destek alması gerekiyor. .” söz konusu.

“Yazılım sektörünün 2030 hedefi 30 milyar dolar ihracat geliri”

Sektörün ihracat amacına ilişkin YASAD Lideri şunları söyledi: 2023 yılına kadar yazılım dalı Yüzde 20 büyümeyle kapandı. 3 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Bu gelirlere oyun sektörü dahil değil. Türkiye’de yazılım alanında yüzde 82 yerlilik oranına ulaştık. Uluslararası arenada firma sayısından ziyade firma kapasitelerinin artırıldığı, yüksek kapasitelere ulaşmamız gereken dönem başladı. Dış pazarlarda ölçek ekonomisiyle hedefimiz 2030 yılında 30 milyar dolar. geliri ihraç etmek erişim k “dedi.

“Nitelikli yazılımcılardan devlet sorumludur, “Park desteği şart”

Tecrübeli yazılımcı açığının arttığını vurgulayan YASAD Lideri Kamalı, “Bu sorunun çözümü konusunda; Yazılım ihtiyaç , Türkiye’nin genç işgücü için büyük bir fırsat. 1 milyon yazılımcı projesi arttı T Kırılması gerekiyor. Eğer bu programı 3 yılda 2 milyon yazılımcı seviyesine getirirsek bu projeye daha fazla destek vermiş oluruz. Ben Biz. Nitelikli yazılımcı ihtiyacının karşılanmasına devlet desteği ne derler olmalı. Çünkü nitelikli işgücünü ancak şirketler sağlayabilir Bir durum söz konu değil. Burada önemli bir teşvik sisteminin hayata geçirilmesi gerekiyor. teknoparklarımızın , Yazılım geliştirici çalıştıran şirketler bu klonlama Bu noktada daha etkili olması gerekiyor. diğer yandan fırlatırım verdikleri teşviklerle sektör Destekleyecek bir model oluşturun ulaşması gerekiyor diye yorum yaptı.

pasinler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu