Ekonomi

Nvidia’nın değeri artmaya devam ediyor, ancak bir fon yöneticisi bu trendden yararlanmak için çok fazla ödeme yapılmamasını tavsiye ediyor

Yapay zeka işlemcileri üreten şirketlerin hisse senedi fiyatlarındaki artış, yatırımcıları AMD’ye yöneltti (NASDAQ: AMD), Arm Holdings (ARM) ve özellikle NVIDIA (NASDAQ: NVDA) gibi şirketlerin ilgisini çekti

Bu artış Nvidia için önemliydi. Bu, şirketin Google’ın ana şirketi Alphabet’i geride bırakmasını ve 1,8 trilyon doları aşan piyasa değeriyle ABD’nin üçüncü büyük şirketi olmasını sağladı.

Ancak Ranmore Fon Yönetimi analistleri, yatırımcıların bu kadar yüksek piyasa değerlerine sahip şirket hisselerinin alım satımında dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor.

Yatırımcıların temel ekipman ve hizmetleri sağlayan şirketlere yatırım yapmaya istekli olduğu internet patlaması sırasında Cisco’nun durumuna değinen analistler, birçok yatırımcının piyasa eğiliminden yararlanmak için çok fazla para ödediği konusunda uyardı.

“Nvidia hisselerini elinde bulunduran yatırımcılar, şirketin yapay zeka için gerekli bileşenleri üretmesi nedeniyle o dönemden ders almayı düşünebilir” tavsiyesinde bulundular. “Çünkü şirketin satışlarının 40 katı fiyata hisse satın alıyorlar.”

“Nvidia’nın aksine, Cisco’nun çekirdek müşterileri kendi rakip ürünlerini geliştirmiyorlardı” diye devam ettiler. “Ayrıca o dönemde Cisco, Çin ve China Telecom ile işbirliği yapıyordu. Mevcut ortamda, işlemci şirketleri ile Çin arasındaki ilişki o kadar da işbirlikçi değil.”

Analistler, yapay zekanın dünyayı dönüştürücü bir etki yaratacağı ve Nvidia’nın ön planda olduğu konusunda hemfikir olsa da, yatırımcıları yapay zeka teknolojisinin temel bileşenlerini sağlayan şirketlerin hisselerine çok yüksek fiyatlar ödememeleri konusunda uyarıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

pirazizajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu