Yaşam

İkonik Harry Potter Büyüleri

İlk olarak 2001 yılında serinin birinci sineması olan Harry Potter ve İdeoloji Taşı ile karşımıza çıkan Harry Potter, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter kitaplarının sinemaya uyarlanmış halidir. Dünya genelinde büyük bir ilgiyle karşılaşan serinin birinci sineması tam 974,8 milyon dolar hasılat elde etti. 

Devam sinemaları ile sinema tarihine ismini altın harferle yazdıran Harry Potter, oyunculuklarından senaryolarına kadar süper ayrıntılara sahiptir. Bilhassa Harry Potter büyüleri, elbet her izleyicinin sevdiği ve unutamadığı ayrıntılar ortasında yer alıyor. Hepsinin kendine has fonksiyonları olan bu büyüler, kimi vakit çok tehlikeli sonuçlar doğurabilirken kimi vakit da eğlenceli sonuçlar doğurur. Bu listemizde Harry Potter sinemalarındaki ikonik büyüleri ele aldık. İşte keşke gerçek hayatta da kullanmak isteyebileceğiniz en ikonik Harry Potter büyüleri

Harry Potter büyüleri: 

  • Expelliarmus
  • Avada Kedavra
  • Expecto Patronum
  • Wingardium Leviosa
  • Petrificus Totalus
  • Obliviate
  • Reparo
  • Accio
  • Incendio
  • Lumos

Silahsızlandırma büyüsü: Expelliarmus

Silahsızlandırma büyüsü olan Exppelliarmus, tahminen de Harry Potter serisinin en ikonik büyülerinden biridir. Büyü, yapılan kişinin elinde tuttuğu silahın fırlamasını sağlar. Seri boyunca birçok karakter bu büyüyü çeşitli durumlarda kullanmak zorunda kaldı. Tekrar de, onu çeşitli düellolarda kullanan Harry ile daha fazla bütünleşmiştir, bu yüzden hayranların birinci aklına gelen büyülerden biri olmuştur.

Sonuçları en ağır olan büyü: Avada Kedavra

Harry Potter serisinin en güçlü büyüsü olarak kabul edilen Avada Kedavra, büyü yapılan kişiyi doğrudan öldürür ve karşı olarak bir büyü yapılamaz. Yapılması katiyetle yasak olan 3 lanetten biridir ve bu lanetten sağ olarak kurtulan tek karakter Harry Potter olmuştur. Lord Voldemort tarafından kendisine karşı çıkanlara karşı kullanmıştır. Hiçbir kalkan büyüsünün durduramadığı bu büyü, Mürver Asa ile yapıldığında çok daha tehlikeli bir hale gelir.

Ruh emicilerin kaygılı düşü: Expecto Patronum

Expelliarmus ve Avada Kedavra üzere epeyce ikonik büyülerden bir oburu da Expecto Patronum’dur. Serinin en güçlü savunması büyüsü olarak kabul edilen Expecto İşverenim, ruh emicilere karşı hayli güçlü bir kalkan yaratır. Ağır bir konsantrasyon ve büyücünün memnun bir anısını kullanmayı gerektirdiğinden, yapması oldukça sıkıntı ve karmaşıktır. Expecto İşverenim, Harry Potter tarafından Sirius Black’i kurtarmak için Ruh Emicilere karşı kullanılmıştır.

Eşyaları uçurma büyüsü: Wingardium Leviosa

İnsanlar üzerinde rastgele bir tesire sahip olmayan Wingardium Leviosa büyüsü, sihirbazların objeleri asalarının tesiriyle havaya kaldırmasını sağlar. Birinci sınıf öğrencilerine öğretilen temel büyülerden biridir. Ayrıyeten bu büyünün Hover Charm, Rocket Charm ve Floating Charm üzere farklı varyasyonları da vardır. Birinci olarak on altıncı yüzyılda büyücü Jarleth Hobart tarafından icat edildiği kabul ediliyor.

Hareketsiz bırakma büyüsü: Petrificus Totalus

Yapılan kişiyi hareketsiz bırakan bu büyü, çoklukla büyücüler yahut cadılar tarafından savaşlarda rakiplerine karşı kullanılmıştır. Öteki ikonik büyülerin yanında pek kıymetli üzere görünmese de genel olarak hayli tesirli bir büyüdür. Büyünün tesiri altında kalan kişinin kolları ve bacakları geçici olarak hareket ettirilemez hale gelir.

Hepimizin isteyebileceği hafıza silme büyüsü: Obliviate

Obliviate yani hafıza silme büyüsü, kişinin anılarını silmek için kullanılır. Daha evvel hiç var olmayan yapay anıları ekleyen geçersiz hafıza büyüsünden çok daha farklıdır. Obliviate, bir kişinin zihninde yer alan çok özel anıları silmek için kullanılır. Şayet büyü sorumsuzca kullanılırsa, kişinin hafızasının büyük bir kısmını kaldırabilir ve kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Obliviate, Hermione tarafından arkadaşları ile birlikte kaçabilmek için annesi ve babası için kullanılmıştır.

Nesneleri tamir eden büyü: Reparo

Tamir büyüsü olarak bilinen Reparo, cadılar ve büyücüler tarafından her türlü kırık objeyi onarmak için kullanılır.. Ahşap, metal, cam, kumaş, seramik ve daha birçoğu dahil olmak üzere, Reparo’nun tesirli olamayacağı malzeme tipi yoktur. Canlılar için tasarlanmadığı için canlı cildi üzerinde kullanıdığında çok tepkilere neden olur.

İstenen her şeyi yanına getirme büyüsü: Accio

Muhtemelen Harry Potter sinemalarının en kullanışlı büyülerinden olan Accio, karakterin istediği her şeyi söylediği an yanına getirir. Epey faydalı olmasından ötürü, Harry Potter hayranlarının en sevdiği büyüler ortasında yer alır. Hogwarts öğrencilerinden en ünlü büyücülere kadar birçok karakter, bu hayli faydalı büyüden yararlanmıştır.

Ateş yakma büyüsü: Incendio

Incendio, izleyicilerin birinci gördüğü büyülerden biridir. Öteki öne çıkan büyülere kıyasla daha az kullanılmasına karşın, epey ikonik ve havalı imgeler ortaya çıkartır. Asanın amacındaki şeyi alevler içinde bırakan bu büyü, katiyetle ikonik büyüler ortasında yer almaktadır.

Aydınlatma büyüsü: Lumos

Lumos, büyücünün asasının ucunu aydınlatarak karanlıkta bir tıp meşale olarak kullanmasını sağlar. Pek bir fonksiyonu olmasa da birkaç varyasyonu olan son derece kolay ve sevilen bir büyüdür. Varyasonları, Lumos Solem, Lumos Duo ve Lumos Maxima’dır ve farklı fonksiyonlara sahiptirler. Lumos’un karşı büyüsü olan Nox ile ortaya çıkan bu ışık söndürülebilir.

Harry Potter sinema serisi hakkında birbirinden ilgiç bilgilerin yer aldığı listemizi buradan okuyabilirsiniz: 

‘Ben zaten bu bilgileri ezberledim’ diyen sıkı bir Harry Potter fanatiğiyseniz, kendinizi sınamanız için hazırladığımız bu testi de çözebilirsiniz: 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu