Ekonomi

ECB tutanakları enflasyon hedeflerine ilişkin endişeleri ortaya koyuyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları, bugün açıklanan tutanaklara göre, 5-6 Haziran’daki son faiz belirleme toplantısında enflasyon eğilimlerinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

ECB söz konusu toplantıda faiz oranlarını düşürmüş ve daha fazla gevşeme önlemi alma olasılığına işaret etmişti. Ancak gelecekteki faiz indirimlerinin ayrıntıları belirsizliğini koruyor ve piyasa katılımcıları bu yıl bir ya da iki faiz indirimi daha yapılabileceğini düşünüyor.

Haziran ayındaki faiz indirimine rağmen ECB, 18 Temmuz’da yapılacak toplantıda, özellikle yüksek hizmet maliyetlerinin devam etmesi nedeniyle, yakın zamanda bir değişiklik yapmayacağının sinyalini verdi. Bununla birlikte, Eylül ayında bir faiz ayarlaması hala bir olasılık olarak görülüyor.

Tutanaklarda, bazı üyelerin enflasyonun 2025 yılına kadar %2’lik hedefe ulaşacağına dair son verilerden emin olmadıkları vurgulandı. Bu hedefe ulaşmada daha fazla gecikmenin gelecekte istikrarlı enflasyon beklentilerinin sürdürülmesini zorlaştırabileceği uyarısında bulundular. Politika yapıcılar dezenflasyonun son aşamasını en zorlu aşama olarak tanımladılar ve bu aşamayı “son kilometre” olarak adlandırdılar.

Yatırımcılar şu anda yılın geri kalanında yaklaşık 43 baz puanlık faiz indirimi ve 2025 yılı sonuna kadar dört ya da beş indirime denk gelen yaklaşık 110 baz puanlık indirim öngörmektedir. Beklenen bu hamleler, şu anda %3,75 olan mevduat faizini, birçok kişinin “nötr” politika duruşu olarak kabul ettiği %2,0 ila %2,5 aralığına yaklaştıracaktır.

ECB için asıl endişe kaynağı, enflasyonun düzensiz yapısıdır ve bu durum, öngörüldüğü gibi 2025 yılı sonunda %2’ye düşüp düşmeyeceği konusunda şüphe uyandırmaktadır. Yüksek ücret artışı ve işgücü piyasasındaki sıkıntılar, ücret kaynaklı enflasyonun devam edeceği yönündeki endişelere katkıda bulunmaktadır.

Ancak ECB, halihazırda yürürlükte olan çok yıllı ücret anlaşmalarının maaş artışlarının muhtemelen yavaşlayacağını göstermesi gerçeğiyle biraz teselli bulabilir. Bu anlaşmaların ücret artışını mevcut %5-6 aralığından, ECB’nin enflasyon hedefine daha yakın olan yaklaşık %3’e düşürmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

incirliovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu