Haber

BAKAN ÇAVUŞOĞLU İSTİKLAL CADDESİ’NDE AÇIKLAMA YAPTI

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstiklal Caddesi’nde terör saldırısının gerçekleştiği noktada açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, terör örgütlerini nerede olursa olsun temizlemeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Bugün şu noktaya gelinceye kadar çok sayıda turist gördük. Uruguay’dan Malezya’ya kadar, Latin Amerika’dan Uzak Doğu Asya’ya kadar, her yerde turistler var. Türkiye’nin turizmi etkilendi demek istiyorlar. Aslında bir taraftan da Türkiye’ye gitmeyin demek istiyorlar. O anlamda da hedeflerine ulaşamamışlardır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstiklal Caddesi’nde hücumun gerçekleştiği noktaya gitti. Çavuşoğlu, burada esnafı da ziyaret etti. Patlamanın olduğu noktaya karanfil de bırakan Çavuşoğlu, “Bali’ye hareket ederken terör hücumuyla ilgili bilgiyi daima bir arada almıştık. Kısa mühlet içinde yetkililerimiz, güvenlik güçlerimiz, saldırıyı gerçekleştiren, bombayı koyan ve gerisinde olan şahıslarla ilgili gerekli çalışmayı süratlice yaparak bu terör saldırısını gerçekleştiren kişi ve başkalarını gözaltına aldılar. Yurt içi yurt dışı kontaklarla ilgili çalışmalar da titizlikle yürütüyoruz. Biz de Dışişleri Bakanlığı olarak gerekli dayanağı veriyoruz. Bir taraftan bu terör saldırısını gerçekleştirenlerle ilgili süreç devam ederken öbür taraftan terörle gayretimizi de kararlılıkla sürdüreceğiz. Türkiye 40 yıldır farklı terör örgütlerinden çok çekti ancak güçlenerek yoluna devam etti” ifadelerini kullandı.

“HER YERDE TURİSTLER VAR”

Bakan Çavuşoğlu, “Halkımızın, bilhassa Beyoğlu’ndaki esnafımızın dirayeti bizim en büyük gücümüzdür. Bugün buraya gelerek esnafımızla olan dayanışmamızı da özellikle göstermek istedik ama kısa süre içinde arkadaşlarımızın aldığı tedbirlerle, belediye başkanımızın aldığı tedbirlerle de hayat normale döndü. Esnafımız hemen ertesi gün işinin başına geldi. Bali’den takip ettik. Burayı bayraklarla donattılar. Bugün şu noktaya gelinceye kadar çok sayıda turist gördük. Uruguay’dan Malezya’ya kadar, Latin Amerika’dan Uzak Doğu Asya’ya kadar, Avrupa’nın farklı ülkelerinden körfez ülkelerine kadar, Filistin’den Lübnan’a kadar İran’a kadar, her yerde turistler var. Sonuçta bu terör saldırısının farklı sebepleri var, amaçları var lakin hiçbiri gayeye ulaşamayacaklarını gördüler” diye konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİ TEMİZLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”Bakan Çavuşoğlu, “Biz tam bilakis, terör örgütlerini Türkiye’den ve komşu bölgelerden nerede olursa olsun temizlemeye inşallah devam edeceğiz” dedi.Amerikan gazetesinin saldırıyla ilgili manşete ilişkin de Çavuşoğlu, “Özellikle Amerika’da bir gazetenin bu türlü bir manşet attığını gördük. Terörle çabada bunların iki yüzlülüğünü ikili standardını her vesileyle vurguluyoruz. Bu terör saldırısını kim gerçekleştirdi, gerçi içeride de var, PKK, YPG, PYD diyemeyenler bizde de var. Yurt dışında da maalesef bunları tekrar görüyoruz. İkili standardın ve ikiyüzlülüğün örneklerini sergilemeye devam ediyorlar” diye konuştu.

“ÖRNEKLER TURİSTLERİN KORKMADAN GELDİĞİNİ GÖSTERİYOR”Çavuşoğlu, “Türkiye’nin turizmi etkilendi demek istiyorlar. Aslında bir taraftan da Türkiye’ye gitmeyin demek istiyorlar. Biraz evvel verdiğim örnekler yurt dışından gelen turistlerin de bilhassa buraya hiç korkmadan geldiğini gösteriyor. O manada da gayelerine ulaşamamışlardır. Her vakit insan hakları bu türlü hak ve hukuktan bahseden basın yayın organlarının da bu saldırıyı yalnızca turizm açısından bakması da ibretliktir. Onlar ne derse desinler, onlar o terör örgütlerini desteklemeye devam etsinler, silah vermeye, eğitim vermeye devam etsinler” dedi.

“OPERASYONLARIMIZ BİTMEZ”

Çavuşoğlu, “Biz onların zirvelerine binmeye devam edeceğiz, teröristleri temizlemeye devam edeceğiz. Hiçbir şey bizi yıldıramaz. Türkiye Yüzyılı başlamıştır. Türk Baharı başlamıştır. Bundan geri adım atmak yoktur, tam aksine amaçlara ulaşmak için daha da ileri gideceğiz, daha çok çalışacağız. Daha güçlü bir devlet, daha güçlü bir millet olacağız inşallah. Operasyonlarımız bitmez. Teröristleri Suriye’de olsun, Irak’ta olsun avlamaya devam ediyoruz. Özel operasyonlarımızla da gerek istihbaratımızın gerekse jandarmamızın emniyetimizin, askerimizin PKK’ya YPG’ye yönelik operasyonları devam ediyor. Tıpkı halde DAEŞ’e karşı operasyonlarımız devam ediyor. İçeride ve dışarıda FETÖ’ye karşı gayretimiz de kararlılıkla devam ediyor” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu