Ekonomi

Amundi, Victory Capital’in %26 hissesini güvence altına aldı

Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisi olarak bilinen Amundi, ABD’deki faaliyetlerini Victory Capital’in önemli bir hissesi karşılığında takas etmek üzere bir anlaşma imzaladı. Fransız firma bugün yaptığı açıklamada, Amerikan varlık yönetim şirketinin %26’lık hissesini satın alacağını ve takas işleminde herhangi bir nakit işleminin söz konusu olmadığını duyurdu.

Amundi CEO’su Valerie Baudson, Victory Capital ile yapılan işlemin şirketin ABD pazarındaki ayak izini arttırmaya yönelik stratejik bir hamle olduğunu ifade etti. Baudson anlaşmayı “ABD’deki varlığımızı güçlendirmek için eşsiz bir fırsat ve aynı zamanda mükemmel bir büyüme geçmişine sahip ABD merkezli saygın bir varlık yönetimi şirketinin stratejik hissedarı olmak” olarak değerlendirdi.

Yaklaşık 2,7 milyar dolar değerindeki Victory Capital, 170 milyar dolarlık bir varlık portföyünü yönetiyor. İki şirket arasındaki işbirliği hisse senedi değişiminin ötesine geçiyor; ayrıca 15 yıllık karşılıklı dağıtım anlaşmaları yapmayı da kabul ettiler.

Bu işlem, erişim alanını genişletmek ve ABD finans dünyasındaki büyüme potansiyelinden yararlanmak isteyen Amundi için önemli bir adımdır. Önemli piyasa değeri ve varlık yönetimi yeteneklerine sahip Victory Capital, Amundi’nin uzmanlığından ve Avrupa pazarındaki varlığından yararlanacak. Bu anlaşmayla kurulan ortaklık, varlık yönetimi sektöründe güçlü bir transatlantik ittifak oluşturmaya hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

geyve-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu