Ekonomi

Yen’in 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesi Japonya’da endişe yarattı

Japon yeninin inişini sürdürerek Pazartesi günü son 34 yılın en düşük seviyesine ulaşması, Japonya’nın kurumsal sektörü arasında endişelere yol açtı. Para birimi son iki yılda ABD doları karşısında yaklaşık %25 değer kaybederek hem işletmeler hem de hane halkları için endişe kaynağı oldu.

Daha zayıf bir yen geleneksel olarak Japon ürünlerini yurtdışında daha rekabetçi hale getirerek ve ülkeye geri dönen kazançları şişirerek ihracatçılara fayda sağlarken, mevcut seviyeler yarardan çok zarara neden oluyor. Temel hammaddeler, gıda ve yakıt dahil olmak üzere ithalat maliyetleri artarak çeşitli sektörleri olumsuz etkiledi. Gübre ithal eden çiftçiler ve Çin parçalarına bağımlı küçük üreticiler en çok etkilenenler arasında.

Bu etki özellikle yıllardır durgun bir ücret artışı yaşayan Japon hane halkları için daha da şiddetli. Bu ekonomik baskı, Japonya’daki işgücünün %70’ini temsil eden ve rekabetçi bir piyasada artan maliyetleri yansıtmakta zorlanan küçük işletmelere kadar uzanıyor.

Japonya Merkez Bankası verilerine göre, Japon yetkililerin şüpheli piyasa müdahalesinden önce yen dolar karşısında kısa bir süre 160 seviyesini aştı. Buna rağmen, ABD Merkez Bankası yüksek faiz oranlarını koruduğu sürece yenin zayıf kalmaya devam etmesi bekleniyor. Çarşamba günü itibariyle yen, dolar karşısında 157,91 seviyesinde bulunuyordu.

Tokyo Gas ve JSR gibi çeşitli sektörlerden yöneticiler de yendeki dalgalanma ve bunun iş planlaması ve tedarik zinciri üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Muhafazakar döviz tahminleriyle bilinen Japon otomobil üreticileri de bu durumdan etkilendi. Dolar karşısında 1 yenlik bir değişimin Toyota için 50 milyar yenlik bir kâr farkına tekabül etmesi, ihtiyatlı tahminler yapılmasını gerektiriyor. Henüz sona eren mali yıl için 143 yen/dolar kuru tahmin eden Toyota, gelecek hafta tüm yıl kazançlarını açıklayacak.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-doganyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu