Ekonomi

Vietnam 3. çeyrek GSYİH büyüme hedefini %6,5-7 olarak belirledi, enflasyonu düşürmeyi amaçlıyor

Vietnam Başbakanı Pham Minh Chinh Cumartesi günü ülkenin üçüncü çeyreğe ilişkin iddialı hedeflerini açıklayarak gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) %6,5 ila %7 arasında büyümesini hedefledi. Hükümetin internet sitesinde yer alan bir açıklamada Chinh, ülkenin bu yıl boyunca enflasyonu %4,5 eşiğinin altında tutma kararlılığını vurguladı.

Önemli bir bölgesel üretim merkezi olarak tanınan Güneydoğu Asya ülkesi son dönemde güçlü bir ekonomik performans sergilemiş, GSYH’si ikinci çeyrekte %6,93’e yükselerek ilk çeyrekte gözlenen %5,87’lik büyümeden belirgin bir artış kaydetmiştir.

Chinh, bu büyüme trendini sürdürme ve geliştirme çabaları kapsamında Vietnam’ın ticari faaliyetleri daha iyi desteklemek için yatırım ortamını iyileştirmeye odaklanacağını belirtti. Ayrıca, ekonomiyi daha da canlandırmak için yılın geri kalanında “genişletici maliye politikası” izlenecek.

Başbakan ayrıca iç tüketimi canlandırmaya ve altyapı projelerine kamu yatırımlarını artırmaya yönelik planların da ana hatlarını çizdi. Bu önlemler, ülkenin ekonomik temellerini güçlendirmek ve büyümeyi desteklemek için daha geniş bir stratejinin parçasıdır.

Bununla birlikte Chinh, bankacılık sistemindeki sorunlu kredilerin artmakta olduğunu belirterek finans sektörüne ilişkin bir uyarı notu da yayınladı. Ayrıca, emlak piyasasının zorluklarla karşılaşmaya devam ettiğini kabul ederek, genel ekonomik istikrarı korumak için hedeflenen politika müdahalesi gerektirebilecek alanlara işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

besiktas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu