Ekonomi

Soba fiyatlarının artması nedeniyle vatandaşlar ikinci el soba arayışına giriyor.

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde esnaf olan Ali Dal, satışlarının geçen yıla göre yüzde 80 oranında azaldığını, artan soba fiyatları nedeniyle vatandaşların ikinci el soba talebinde bulunduğunu belirtti. Dal, “Geçen yıl bin liraya, 1.500 liraya sattığımız sobalar şimdi 2.500, 3.000, 3.500 liraya geliyor. Fiyatlarda yüzde 100 artış var. Geçen yıla göre satışlarımız yüzde 80 azaldı.” İnsanlar artık ikinci el soba aramak için bize geliyorlar.” “Kışı geçirecek soba arıyor. ‘Teneke soba da olsa kışı orada geçirebilirim’ diyor. Artık bunları karşılayamıyor” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde esnaf olan Ali Kol, soba satışlarının geçen yıla göre ciddi oranda azaldığını belirtti. Alım gücü düşen vatandaşların ikinci el soba talebinde bulunduğunu kaydeden Kol, bunun nedeninin ise maliyetlerin artması olduğunu söyledi.

“İNSANLAR KIŞIN KEYFİNİ ÇIKARMAK İÇİN SOBA ARIYOR”

Ali Parça şunları söyledi:

“Geçen yıl bin liraya, 1.500 liraya sattığımız sobalar şimdi 2.500, 3.000, 3.500 liraya geliyor. Fiyatlarda yüzde 100 artış var. Geçen yıla oranla satışlarımız yüzde 80 düştü. İnsanlar Şimdi geliyor ikinci el soba arıyor. Teneke soba da olsa kışı geçirecek soba arıyor. Artık parası yetmiyor. Maliyetler arttı, personel arttı, mazot arttı, ulaşım arttı Arttı, doğalgaz arttı. Hepsi işçiliğe yansıdığı için doğal olarak fiyatlar da arttı. Geçen yıl 20 liraya sattığımız boru şu “Şu anki fiyatı 50 lira. En az 10 boru gidiyor, 10 borunun maliyeti 500 lira. Büyük bir maliyet, sadece borular. Satın alma gücü yüzde 70-80 düştü. Soran gider, soran gider. Sadece soruyorlar, başka bir şey yapmıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu