Ekonomi

Sıkı bir yarışın ardından Portekiz yeni bir seçim olasılığıyla karşı karşıya

Portekiz’de oldukça çekişmeli geçen seçimlerin ardından merkez sağ Demokratik İttifak (AD) 230 sandalyeli mecliste 79 sandalye kazanarak az bir farkla önde çıkarken, aşırı sağcı Chega partisi 48 sandalye ile varlığını önemli ölçüde arttırdı. Merkez sol Sosyalist Parti (PS), eski Sosyalist Başbakan Antonio Costa’nın adının karıştığı yolsuzluk soruşturması nedeniyle önceki çoğunluğuna göre bir düşüş yaşayarak 77 sandalye kazandı.

Muhafazakar Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’nın 12-20 Mart tarihleri arasında partilerle istişarelerde bulunması ve AD lideri Luis Montenegro’dan bir azınlık hükümeti kurmasını istemesi bekleniyor. Portekiz seçim yasası, seçimle ilgili her türlü anlaşmazlık için iki haftalık bir süre öngörüyor ve bu sürenin ardından nihai sonuçlar yayınlanacak. Parlamentonun Mart sonunda ya da Nisan başında yeniden toplanması ve atanan başbakanın bakanları atamaya başlaması bekleniyor.

Portekiz’de bir azınlık hükümetinin yasaları geçirmek için diğer partilerle müzakere etmesi gerekecek ve bu yılın sonlarına doğru açıklanacak olan 2025 bütçesi hükümetin ayakta kalma becerisi açısından kritik bir sınav olacak. Portekiz anayasası yeni bir genel seçimin yeni yasama organının ilk oturumundan altı ay sonra ve Ocak 2026’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminden önceki altı ay içinde yapılmasını engelliyor.

Birleşik sağın zaferine rağmen, Chega’nın ölüm cezasına destek ve cinsel suçluların kimyasal hadım edilmesi gibi tartışmalı pozisyonları nedeniyle sorunlar ortaya çıkmaktadır. Andre Ventura liderliğindeki parti, göçmenlik ve ırkçı söylemler gibi konulardaki tutumu nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştır.

Cumhurbaşkanı Rebelo de Sousa, Chega’yı iktidardan uzak tutma niyetini ifade etti. Montenegro ise zafer konuşmasında Chega ile koalisyon kurmayacağına söz verdi ancak diğer partilerle diyaloğa açık olduğunu gösterdi.

Analistler Chega ile bir defaya mahsus uzlaşmalar olabileceğini ancak kurulacak herhangi bir hükümetin istikrarsız olacağını belirtiyor. Çoğunluğunu Sosyal Demokrat Parti’nin (PSD) oluşturduğu AD, şirketler, orta sınıf ve gençler için vergi indirimleri önerirken, Portekiz’in 2011’de neredeyse temerrüde düşmesinden bu yana izlediği bir politika olan dengeli kamu hesaplarını koruyor.

Yatırımcılar, AD hükümeti altında ülkenin yerleşik mali ihtiyatlılığından ve ekonomik büyümesinden önemli sapmalar beklemiyor. Son dönemde bütçe fazlası veren Portekiz, bu fonları kamu borcunu GSYH’nin %100’ünün altına düşürmek için kullanarak Brüksel’den ve yatırımcılardan övgü topladı.

Bir sonraki hükümetin sosyal huzursuzluk, artan konut fiyatları ve kamu sektörü çalışanlarının daha yüksek ücret talepleri gibi zorluklarla karşılaşması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-elmali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu