Haber

Samsun’da üreticiye çilek fidanı ve damlama sulama ekipmanları dağıtıldı

Samsun’da “Çilek Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında üreticilere çilek fidanı ve damla sulama sistemi ekipmanları dağıtıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, ilde 472 dekarlık alanda 921 ton çilek üretimi yapıldığı ve bu üretimin yoğun talebi karşılamadığı vurgulandı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, “Çizim Projesi” kapsamında İlkadım Ahullu Mahallesi’ndeki üreticilere çilek fidanı ve damlama sulama ekipmanları dağıtıldı. Çilek Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” projesi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, proje kapsamında 15 ilçede 150 dönüm araziye 838 bin 560 lira bedelle damla sulama sistemi ve ekipmanlarının teslim edildiğini hatırlattı. Geçen ay 15 ilçede 50 üreticiye 410 bin 595,75 lira fiyata malç naylon teslim edildi. “Yine İl Müdürlüğümüz tarafından 4 işçi ile 5 günde hazırladığı çilek bahçesini 2 saatte hazırlamak için yeni makine temin edilerek üreticilerimizin kullanımına sunuldu. 19 Mayıs Alaçam, Asarcık, Atakum, Bafra, Canik, Çarşamba, İlkadım, Kavak, Ladik, Salipazarı, Tekkeköy, Terme ilçelerinde 50 üretici için üretici başına 3 dönüm olmak üzere toplam 150 dönümlük alanda hayata geçirdiğimiz proje ile, Vezirköprü ve Yakakent’te 1 milyon 276.387,50 liraya Frigo Çilek Fidanı satın alınarak 15 ilçemizden 50 üreticiye 15 ilçeden 750 bin Yediveren fidanı adı verilen Albion çeşidi çilek fidanının teslimi için açıklamalarda bulundu.

Bitkisel Üretime Yönelik Destek Ödemelerine İlişkin Tebliğ uyarınca üreticilere başvurmaları ve fidan bedelinin yüzde 30’unu ödemeleri halinde sertifikalı fidan desteğinden yararlanabileceklerini belirten Sağlam, şunları kaydetti:

“İl Müdürlüğümüz olarak teknik kadromuz önceki yıllarda olduğu gibi tüm çilek tarlalarının besleme programı, hastalık ve zararlılarla mücadele programları, ıslah programlarını yürüterek üreticilerimizin her zaman yanında olacak. Bu projede de 50 teknik kadro görev almaktadır.2022 yılında Samsun Çilek Çiftçiliğini Geliştirme projesi kapsamında 158 yılda 92 üreticiye Yediveren adı verilen Albion çeşidinden 16 bin 720 Çilek Fidanı ve 6,6 ton 145 Rulo Malç Naylon teslim edilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile rulo malç naylonu temin edilmiş olup, 220 bin adet çilek fidanı ve 2.415 kilogramlık 45 adet rulo malç naylonu bakanlığımız genel bütçesinden desteklenmiştir.”

Programa, Sağlam’ın yanı sıra İlkadım Ziraat Odası Lideri Hasan Tütüncü, DOKAP Başkanlığı proje yöneticileri, Şube Müdürleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan ziraat mühendisleri, teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu