Ekonomi

Maksimum kefalet limitleri güncellendi! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Kredi Garanti Kuruluşlarına Sağlanan Hazine Esaslarına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, 25 Mayıs 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve aynı zamanda ihtiyaç duyulan yıllık net satış gelirleri veya mali bilanço fiyatlarını da düzenleyen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Yönetmeliği’nin uyumlaştırılması amacıyla düzenleme yapıldı. işletmeler KOBİ sayılacaktır.

Düzenlemeyle işletmelerin KOBİ sayılabilmesi için gereken yıllık net satış gelirleri veya mali bilanço tutarları, mikro işletmeler için en fazla 5 milyon liradan 10 milyon liraya, mikro işletmeler için en fazla 50 milyon liradan 100 milyon liraya kadar değişiyor. küçük işletmelere, orta ölçekli işletmelere ise 250 milyon liradan 500 milyon liraya kadar. kaldırılmıştı.

Kararda, Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında yararlanıcı başına kullanılabilecek azami kefalet limitleri güncellendi. KOBİ tanımlı hak sahipleri için kefalet limitleri 100 milyon liradan 150 milyon liraya, KOBİ dışı hak sahipleri için ise 350 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarıldı.

Karara eklenen süreksizlik unsuru ile yönetmelik öncesinde KOBİ tanımı dışında olan ancak yönetmelik ile KOBİ tanımına dahil edilen işletmelerin, 31 Aralık 2023 tarihine kadar KOBİ dışı işletmeler için belirlenen kefalet limitlerinden yararlanmasına izin verildi. Karar kararları.

Karar, 25 Mayıs 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

akpinarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu