Haber

Kültür ve Turizm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının 2023 bütçeleri Genel Kurul’da.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, “Eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya, Afrika’dan Latin Amerika’ya kadar birçok insani projeye imza atan Türkiye, bu kıtaları sömürenlerin aksine tüm dünyanın itibarını kazanmıştır. geçmiş ve tüm dünyaya umut vermiştir.” söz konusu.

AK Parti milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2023 bütçelerini değerlendirdi.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, kültür emperyalizminin İbn Haldun’un deyimiyle “Galiplerin yenilenlere taklidini kolaylaştıran bir iklimin inşası için gerekli iklimi ve uygun koşulları yaratmak” şeklinde okunabileceğini söyledi. Atalay, bu iklim kurulursa insanların veya toplumların dağlarını çöp olarak gördüklerini belirterek, “Yani başkalarının iradesine göre yaşamak zorundalar, aksine başkalarının iradesine göre yaşamak derin bir uyku değil. ama sonsuz bir ölüm.” söz konusu. Atalay, 19. yüzyılın sonlarından itibaren İslam dünyasının böylesine bir gerçeklik labirenti içinde bir kimlik bunalımı yaşıyormuş izlenimi verdiğini kaydetti.

Atalay, “Karayip korsanlığına kadar uzanan engin tarihi tecrübesiyle emperyalizmin kimliğimizi, benliğimizi ve kişiliğimizi zayıflatan, direnişimizi kıran, bizi bizden uzaklaştıran ciddi mekanizmaları var. Ordularla giremeyecekleri veya uzun süre kalamayacakları yerlerde. zaman, bu mekanizmalar amacı toplamak için yeterince iyi çalışıyor.” dedi.

“RTÜK çocuklara ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor”

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, RTÜK’ün kanunların kendisine verdiği görevleri bağımsız olarak yerine getirdiğini vurguladı.

RTÜK’ün kırmızı çizgilerinin kesin olduğuna işaret eden Atabek, “Milli güvenlikten taviz vermeyen, terör propagandasına asla izin vermeyen RTÜK, çocuklara, kadınlara ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık yapıyor.” söz konusu.

RTÜK’ün dijital medyaya ilişkin düzenleme ve denetleme faaliyetlerini hızla sürdürdüğünü anlatan Atabek, RTÜK’ün 2023 ve 2053 hedefleri doğrultusunda hareket ederek lisanslama çalışmalarını hızla tamamlayarak emsallerinin üzerinde performans gösterdiğini kaydetti.

Daha önce kaçak ve kaçak olan dijital yayın alanının artık kayıtsız olmadığına dikkat çeken Atabek, şöyle devam etti:

“Lisans almadan önce tek kuruş vergi ödemeyen ve Türkiye’deki abone sayısı 5 milyonu aşan dev uluslararası kuruluşlar artık idari ve mali sorumluluk altına girdi. Daha önce hiçbir yasal karşılığı olmayan bu platformlar artık yargı denetimine açıldı. RTÜK, her zaman olduğu gibi bugün de izleyici ve dinleyicilerin ifade ve bilgi edinme özgürlüğünün güvencesi olmaya devam ediyor.”

AK Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ise 20 yıl öncesine kadar Türkiye’de turizmin sadece kıyı turizmi denilince akla geldiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tüm illerde turizmi planlamayı, kültürel faaliyetleri canlandırmayı ve turistlere seçenekler sunmayı misyon edindiğini belirten Çokal, kültür yolu şenliklerini örnek gösterdi. “Bu festivaller ile vatandaşlarımız kültür ve sanata kolay erişim sağlarken, sanatçılarımıza destek oluyor, festivallerin düzenlendiği illerin destinasyonlarını tanıtıyor ve başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada bilinirliğini artırıyor.” sözlerini kullandı.

“TİKA, Türkiye’nin dost eli”

AK Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz de tüm dünyadan. Türkiye olmadan dünya siyasetinin olamayacağını artık kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin sadece kendi coğrafyasının değil, mazlumların da umudu olduğuna işaret eden Gökgöz, “TİKA, ‘Dünyanın her yerine ulaşacağız, neresi varsa oraya gideceğiz’ mottosuyla hareket eden Türkiye’nin dost elidir. bir sorun ve az ya da çok yardım verin’.” söz konusu.

Gökgöz, TİKA’nın faaliyet coğrafyasını genişlettiğini ve 2002’de 12 olan program uyum ofisi sayısının 62’ye çıktığını kaydetti.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) gibi birçok kurumun son 20 yılda yürüttüğü çalışmaların tüm dünyanın dikkatini çektiğini belirtti.

Büyükelçilik sayısının son 20 yılda sadece Afrika’da 44’e çıktığının altını çizen Öztürk, “Afrika ve Asya ülkelerinde 35 binden fazla su kuyusu açıldı, hastaneler kuruldu, tarihi eserler restore edildi. Eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya Türkiye’den Latin Amerika’ya kadar pek çok insani projeye imza atan Afrika’nın Türkiye’si, bu çabalarıyla geçmişte bu kıtaları sömürenlerin aksine tüm dünyanın itibarını kazanmış ve ülke çapında bir ülke haline gelmiştir. tüm dünya için bir umut değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçel yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Tarih Kurumu arasında imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında, 2022’de 141 arkeolojik kazı

Bu çalışmaların memleketi Dara Antik Kenti ve Boncuklu Sahası kazılarının da yer aldığını, Boncuklu Tarla’nın MÖ 13 bin 8 bin ortalarına tarihlendiğini anlatan Dinçel, “Burası Göbeklitepe gibi yekpare bir yapı. İnşallah yapacağız. Zamanında fırlatın, artık Göbeklitepe’deki profesörlerle bilimsel çalışmalar devam ediyor.

“İzinsiz yapıların çoğu Kapadokya Bölge Başkanlığı tarafından yıkıldı”

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Kapadokya Bölge Başkanlığı’nın kurulmasının ardından 430 kaçak yapının yıkıldığını, bölgede daha fazla denetim yapıldığını ve peribacalarının korunması için çok değerli çalışmalara imza atıldığını vurguladı.

Kapadokya Bölge Başkanlığı’nın bölgenin altyapı yatırımları ile birlikte halkın muhtaçlığını analiz etmek amacıyla bugüne kadar 2 bin 770 belgeyi gündemden çıkardığı bilgisini veren Açıkgöz, şöyle devam etti:

“Kapadokya Bölge Başkanlığı kurulduğu günden bu yana kaçak yapılaşma konusunda çalışmalarını sürdürmüştür. Kapadokya Bölge Başkanlığı birçok kez izinsiz ve muhalif yapıları yıkmıştır. Kapadokya Bölge Başkanlığı’nın bir diğer ortak misyonu da spor faaliyetleridir. ATV, UTV ve cipler Paydaşlar ve kurumlarla birlikte yeni parkurlar düzenlendi.At binme.At binme, deve binme gibi spor faaliyetleri de sahada disiplin sağlayacak şekilde yeniden düzenlenerek kontrollere ağırlık verilerek hem kontrol hem de düzenleme getirildi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok da yaptığı konuşmada 3600 ek gösterge düzenlemesi ile kamu görevlileri için devrim niteliğinde bir çalışma yapıldığına değindi. Emeklilik yaşıyla ilgili düzenlemeye büyük önem verdiklerini vurgulayan Ok, “İşin sonuna gelindi ve aziz milletvekillerimiz aracılığıyla Gazi Meclisimizde bir an önce büyük Türk milletinin hizmetine sunulmak üzere bekliyor.” dedi.

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda bütçe görüşmelerinde konuşma sırası AK Parti milletvekillerine gelince GÜZEL Parti milletvekilleri Genel Kurul’dan ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu