Haber

Karşıyaka’da Öğretmenler Günü’ne Özel Söyleşi

‘Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim’

Karşıyaka Belediyesi tarafından ‘Öğretmenler Günü’ aktiflikleri kapsamında Çatı Bostanlı’da bir söyleşi düzenlendi. ‘Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme ve Eğitim’ başlığıyla Hidayet Karakuş moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci ve Mustafa Özdemir konuşmacı olarak yer aldı. Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’ın da katıldığı söyleşiyi vatandaşlar da ilgiyle takip etti.

Eğitimin en değerli ögesi olan öğretmenlerin yetiştirilmesi ve sunulan gelişim imkanlarının konuşulduğu söyleşide, ülkemizde yürütülen eğitim siyasetleri da değerlendirildi. Hidayet Karakuş eğitimin değeri hakkında konuşurken öğretmenlik mesleğini de ele aldı.

Öğretmenlik mesleği hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci; eğitim sistemini, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın hayata geçirdiği proje ve çalışmaları kıymetlendirdi. Değirmenci konuşmasında şunları kaydetti: “Öğretmenlik hem sanat hem bir dava işi, tıpkı vakitte da kıymetli bir meslek koludur. Bu da mesleksel sıkıntıları beraberinde getirmesine sebep oluyor. Bu sıkıntılar da idarelerin, iktidarın bakış açısıyla yakından bağlantılıdır. Ben öğretmenlik mesleğindeki yozlaşmayı uygulanan siyasetlerin bir sonucu olarak değerlendiriyorum. Şu an öğretmenler bir formda imtihanlara tabi tutuluyor, son yapılan imtihanda sorular da seviyesi itibariyle öğretmenlerle alay edercesine hazırlanmış; çok kolay tutulmuş. Başöğretmenlik ve uzmanlık imtihanı ismi altında yapılan bir imtihan sonuçta.”

“OLMAMIZ GEREKEN YERDE DEĞİLİZ”

Türkiye’nin eğitim konusunda geri kaldığını vurgulayan Değirmenci, “Öğrenci, aile, öğretmen, okul ve müfredat olmak üzere eğitimin 5 ögesi vardır; bunlardan birinde oluşan eksiklik eğitimin muvaffakiyetini olumsuz tesirler. Eğitimin ayrıyeten akademik eğitim, kişilik eğitimi, vücut eğitimi ve sanat eğitimi olmak üzere 4 kıymetli sacayağı vardır; bunların biri başkasından daha üstün değildir. Şayet bir eğitim verilecekse bu dördünün tam olması gerekir. Okullarımızın durumlarına bakıldığında maalesef bunların eksik kaldığına tanıklık etmekteyiz. Okullarımız akademik eğitim üzerine heyeti bir yapı haline geldi ve bu durum da öğrencilerimiz için imtihan odaklı bir bakış açısı yarattı. Eğitim ülkemizde ileriye gitmiş üzere gözüküyor lakin kaliteye baktığımızda gerilediğini görüyoruz; olması gereken yerde değiliz” tabirlerini kullandı.

“GEÇMİŞİMİZDEN FAYDALANMALIYIZ”

Amacın yalnızca akademik eğitim olmaması gerektiğini vurgulayan Değirmenci, “Öğretmenin asıl vazifesi öğretmek değil öğrencinin öğrenmesini sağlamaktır, ona rehberlik etmektir. Şayet biz öğrenciye nasıl öğreneceğini öğretemezsek o çocuk başarılı olamaz. Biz bir şeyleri dikte edersek bunun ismi ezberci eğitim olur, bunun sonunda da gerileme yaşanır. İmtihan odaklı ezberci eğitimde bilgiler kalıcı olmaz. Çocuğa eleştirel düşünme, tesirli irtibat kurabilme ve sorun çözme yeteneğini kazandırmamız; yaratıcılığını geliştirmemiz gerekiyor. Bizler öğretmenlerimiz sayesinde öğretimi devam ettirmeye çalışıyoruz ancak eğitimde maalesef sınıfta kalmış durumdayız. Öğretmenlerimizin nitelikli olabilmesi için de çeşitli kurumlar raporlar hazırladı, sistemler incelendi. Her ülkenin kendine mahsus sistemleri var, evet eğitim bilimsel bir şey lakin her ülkenin de kendi pahaları, geçmişi ve nitelikleri var; bunlar da göz gerisi edilmemeli diye düşünüyorum. Örneğin köy enstitüleri kavramı köye uygun öğretmen yetiştirme odaklı, harikulade bir projeydi. Bunda emeği geçen herkesi şükranla anıyorum. Buradan almamız gereken bir ders var, öğretmen yetiştirme politikalarımızı ele alırken kesinlikle eski değerlerimizden faydalanmamız gerekiyor” dedi.

“EĞİTİM, ÜRETİM ÖĞRETMEN ÜNİVERSİTESİ”

Eğitim alanında faal çalışmalar yürüten, öğretmenlik sonrasında da bu çalışmalara devam eden Mustafa Özdemir; hazırladığı ‘Nitelikli, Üretken Öğretmen Yetiştirme’ projesi hakkında bilgi verdi. Özdemir, “Bizim projemizin ismi Eğitim Üretim Öğretmen Üniversitesi. Neden nitelikli öğretmen yetiştirmeyi düşünür olduk? Bu türlü bir dijital çağda dünün prosedürleriyle bugün öğretmenlik yapılamaz. Mevcut sistem adaleti sağlayamadı, yoksulluğu önleyemedi. Bundan ötürü da Türkiye’de bir an evvel kapsamlı, bilimsel, Türkiye kaidelerine uygun, uygulanabilir bir eğitim ıslahatı yapılması zaruridir. Bu eğitim ıslahatının çok değerli bir kısmı de öğretmen yetiştirmektir. Kırk yıldır tüketimde yarışıyoruz artık üretimde müsabakaya başlamalıyız. Bu üniversitenin hedefi nitelikli, üretken öğretmen yetiştirmek. Dijital çağın öğretmenini yetiştirmek akıl ve bilimin yol göstericiliğinde gerçekleştirilecektir. Halka dayatılan değil halka dayanan, gençleri ön planda tutan, bir arada üreten bir projedir. Eğitimin tabana vurduğu, iktisadın bu kadar bozulduğu bir devirde bu proje uygulandığında buhranlara deva olacaktır. Bu üniversiteler büyükşehirlerin kenar semtlerine yakın alanlarda kurulacak. Bu üniversiteler köylerin, kasabaların oralara da kurulacak. Nüfus oranına nazaran sayısı 30 ile 50 ortasında olacak. Bu yerleşkelerin içerisinde her türlü branşın uygulama okulu olacak. Bu üniversitelerin içerisinde öğretmen hazırlık lisesi olacak, bu üniversite öğrencilerini bu liselerden alacak. Bu liselere kız ve erkek öğrenci eşit alınacak. Bu liselerde laboratuvarlar olacak; her yer eğitim alanı, her an eğitim vakti olacak. Bu liseden mezun olan öğrenciler eğitim üniversitelerine imtihansız girecekler. Yalnızca birinci sene mesleksel eğitim alacaklar akabinde branşlara ayrılacaklar. Bu üniversitelerde üretici lisan eğitimi yapılacak. Yabancı lisanlarda maharet kazanmış olarak mezun olacaklar. Bu üniversiteler asla tartışmadan öğretmeye çalışmayacak, öğrenciler de soru soracak. Bu öğretmenler ebeveyn eğitimi de verecekler. Bu üniversite kendi kendini finanse eden bir üniversite olacak. Mezun olan öğretmenler; mahallî yöneticiler ve yereldeki bütün kademelerle irtibat halinde olacak. Mezun olur olmaz vazifeye başlayacaklar” diye konuştu.

“ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ YÜREKTEN KUTLUYORUM”

Söyleşide konuşan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay ise şunları tabir etti: “Babam öğretmen olduğu ve beni yetiştiren öğretmenlerime kendimi borçlu hissettiğim için şunu söylemek istiyorum: Her şeyden evvel yeterli yöneticiler, uygun devlet adamları yeniden öğretmenler tarafından yetiştiriliyor. Ailelerin de büyük tesirleri, katkısı var lakin yetişme devrimizin değerli bir kısmını okullarda öğretmenlerle geçiriyoruz. Öğretmenlerin, sistemin getirdiği zorluklarla uğraş etmekten tahminen de bir şeyleri daha yeterli hale getirmeye güçleri kalmıyor. Bu ülke yine üretmek zorunda. Beşere insan olarak, canlıya canlı olarak bedel veren; adaleti gözeten, eğitimi önemseyen, çağın gereklerini yerine getiren insanlara muhtaçlığımız var. Öğretmenliğin bence asıl kıymetli tarafı o asaleti. Şu an gördüğümde sarılıp elini öpeceğim öğretmenlerim var. Babamın bir öğretmen olarak ne kadar fedakarca çalıştığını biliyorum. Öğretmenlik nedir deseniz öğrencisine sahip çıkmak; ona yeterliliği, insanlığı öğretmektir derim. O öğretmenlerimizin hepsinin tek tek ellerinden öpüyorum. Öğretmenler gününü yürekten kutluyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu