Haber

Japonya Başbakanı Kişida’nın Wakayama ziyareti sırasında patlama sesi duyuldu

Patlama sesinin Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun ülkenin güneydoğusundaki Wakayama eyaletini ziyareti sırasında duyulduğu bildirildi.

Başbakan Kişida, yerel meclis ara seçim kampanyası için gittiği Wakayama’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) adayının etkinliğine katıldı.

Kişida, LDP adayı ile kampanya sürecini görüşmek üzere yerel saatle 11:30 sıralarında bölgedeki Saikazaki Balıkçı Limanı yakınlarındaki bir meydana geldi.

Japonya Başbakanı’nın konuşmasını yapmadan önce bulunduğu noktada patlama sesi duyuldu. Kişida’nın yara almadan olay yerinden tahliye edildiği bildirildi.

Yerel basında, patlamanın sesine, Kişida’da fırlatılan gümüş silindir boruya benzer bir tür duman üreten duman bombasının neden olmuş olabileceği spekülasyonları yapıldı.

Resmi Kyodo ajansına göre, Kişida olay yerine yakın bir araçla Wakayama Eyalet Polis Merkezine götürüldü.

Bir görgü tanığı, Başbakan’ın konuşmasına doğru giderken üzerine bir şey fırlatıldığını ve 10 saniye içinde bir patlama sesi duyulduğunu bildirdi.

Hasarsız

Devlet Televizyonu NHK’nın haberine göre olayda yaralanan olmadı.

Kolluk kuvvetleri, olayla ilgili olarak olay yerinde bulunan Hyogo eyaleti, Kawanishi şehrinde kayıtlı 24 yaşındaki Kimura Ryuji’yi gözaltına aldı.

Başbakan programını sürdürüyor

Üst düzey bir LDP yetkilisi, Kişida ile telefonda konuştuğunu söyledi ve Başbakan ona “Bugün ve yarın kampanya planlandığı gibi yürütülecek” dedi. dedi dedi.

Yetkiliye göre Kişida, görüşme sırasında kendisine gerçeği fırlatan bir şey gördüğünü ve patlamaya kadar zaman olduğu için kaçmayı başardığını söyledi.

Ziyaret programına devam eden Başbakan Kişida, Japonya Demiryolu Wakayama İstasyonu önünde konuşma yaptı.

Olayın seçim sürecine zarar vermemesi gerektiğini belirten Kisida, “Sizinle birlikte bu seçime devam etmemiz gerekiyor” dedi. terimini kullandı.

Kabine Genel Sekreteri Matsuno Hirokazu Tokyo’da “Seçimler demokrasinin temelidir. Böyle bir zamanda böyle bir şiddet kesinlikle affedilemez.” dedi. söz konusu.

Wakayama eyaletinden hava yoluyla ayrıldığı kaydedilen Kişida’nın bir sonraki seçim konuşmasını Tokyo’nun doğusundaki Chiba eyaletinde yapacağı bildirildi.

Kişida, sosyal medya hesabı Twitter’dan yayınladığı mesajda, “Ülke demokrasimiz için en önemli mesele seçimlerdir. Bu bilinçle konuşmalarıma sokaklarda devam edeceğim.” terimleri kullandı.

Abe suikastı anısına

Kamu Politikası Araştırma Kurulu’nun terör uzmanı Itabashi Isao, geçen yıl seçim kampanyası sırasında suikasta kurban giden Japonya eski Başbakanı Abe Shinzo’yu hatırlattı.

Abe’nin öldürülmesinin ardından hükümet yetkililerinin güvenlik görevlilerinin sayısının artırıldığına dikkati çeken Itabashi, “Seçim kampanyası dönemine ve Mayıs ayında (Hiroşima’da) yapılacak G7 Liderler Tepesi öncesine denk gelmesi dikkat çekici. söz konusu.

2012-20’deki göreviyle “Japonya’nın en uzun süre görev yapan Başbakanı” ünvanına sahip olan Abe, partisinin seçim kampanyası için gittiği Nara vilayetinde Temmuz 2022’de yaptığı konuşma sırasında vurularak öldürüldü.

savur-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu