Haber

İletişim Başkanı Altun: “Uluslararası Adalet Divanı’nın kararının, İsrail’in yaptıklarından sorumlu tutulmasına yol açacağını umuyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Uluslararası Adalet Divanı’nın Filistin’deki saldırılara ilişkin aldığı karara ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

İletişim Lideri Altun, paylaşımında şunları kaydetti: “Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in işlediği savaş suçlarından sorumlu tutulması yönünde etkili bir adım atarak yerinde bir karar aldı. Mahkemenin kararı, İsrail’in etnik saflık çabalarına sessiz kalan ve suç ortağı olan birçok Batılı hükümetin uyguladığı atalet ve çifte standartlara karşı kayda değer bir istisna teşkil ediyor.

Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz ve bu kararın İsrail’in eylemlerinden sorumlu tutulmasına ve binlerce masum Filistinli sivile adalet sağlanmasına yol açacağını umuyoruz. Onlara karşı işlenen suçların sorumlularının cezalandırılması için her türlü çabayı destekleyeceğiz.

Bu öyle hafife alınan bir karar değil, imzacı ülkeler için hukuki açıdan bağlayıcı olan bir karar. Bu kararın İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarını, katliam ve mülksüzleştirme politikalarını caydıracağını umuyoruz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönlendirmesi ve liderliğinde acil ve kalıcı ateşkesin sağlanması için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Egemen ve bağımsız bir Filistin devletini güvence altına alacak müzakerelerin başlatılması çağrısında bulunuyoruz. Kalıcı barışa ulaşmanın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz.

İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden dava, Batılı hükümetleri İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği suçlara karşı uyandırma potansiyelini ve vaadini taşıyor. İsrail’e uluslararası hukuk ve normların istisnası muamelesi yapılmalı.

“Bir an önce ateşkes sağlanması, insani yardım akışının kesintisiz sağlanması ve 1967 sınırları temelinde iki devletli çözümü sağlayacak müzakerelerin yapılması yönündeki çağrımızı yineliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

tavsanli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu