Haber

Hdp YSK Temsilcisi Tiryaki: “Urfa’da Açık Oy Uygulamaları Devam Ediyor. Valilik ve Emniyet Birimlerini Tedbir Almaya Çağırıyoruz”

HDP YSK Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Urfa’da açık oylama uygulamaları sürüyor. Öyle pervasızlaştı ki sosyal medyada açık oy paylaşılır hale geldi. Yüzlerce kişinin açıkça Erdoğan’a oy verdiği görüntüler var. Kamuoyuna sesleniyoruz. Yetkililer, valilik ve emniyet birimleri önlem alacak” dedi. Gaziantep’te Vatan Partisi tarafından sandık kurulu üyesi olduğu bildirilen vatandaşları il ve ilçe teşkilatlarına başvurmaya çağıran Tiryaki, “Belgeleri aldıktan sonra görevlendirildikleri yerlerde oy kullanabilecekler. “

HDP YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki bugün parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Tiryaki dedi ki:

“Saat 13.00’te yaptığımız açıklamada özellikle hukuka aykırılıkların altını çizdik. oy dolandırıcılık girişimleri ile ilgili olarak. Bunlardan ikisi devam ediyor. Tüm davet ve uyarılarımıza rağmen Antep ve Urfa’daki sorunlar çözülmedi. Vatan Partisi, Antep’te 4 bin 83 kişinin sandık kurulu üyesi olduğunu bildirdi. Bu kişilerin neredeyse tamamı bu misyondan hiçbir şekilde haberdar değildir. 4 bin 83 kişi kendilerine haber verilmeden sandık kurulu üyesi olarak kayıt yaptırdı. Bu, bir milletvekilinin hangi siyasi partiden seçileceğini belirleyecek kadar değerli bir rakamdır. Bu, şehrin seçim sonuçlarını etkileyebilecek bir rakam. Burada bir kez daha tekrarlıyoruz. İlçe seçim kurullarının olumsuz bir tavrı yok, davetlerimize olumlu yanıt verdiler. Sandık kurulu üyesi olarak kayıtlı olan şahısların yanına gelirlerse 142 belge vereceklerini ve kolaylık sağlayacaklarını söylediler.

Bir arama yapmak istiyoruz. Vatan Partisi’nden bilgisi dışında sandık kurulu üyesi kaydı yapılan kişiler, il ve ilçe teşkilatlarımıza gelmeleri halinde seçim kurullarına götürüleceklerdir. Belgeleri aldıktan sonra görevli oldukları yerlerde oy kullanabilecekler. Altını bir kez daha çizmek istiyorum: Bu hukuksuzluğa ve bu seçimin çalınmasına sebep olan şahısların hukuki girişimlerde bulunmaları için başvurularımız oldu ve olacak. Vatan Partisi adına bu hukuksuzluklara sebep olanların hepsini savcılıklara suç duyurusunda bulunduk, takipçisi olacağız. Bu hukuksuzluktan yargılanmaları için elimizden geleni yapacağız.

“URFA’DA AÇIK OY KULLANMA UYGULAMALARI DEVAM EDİYOR”

Aynı şekilde Urfa’da da açık oylama uygulamaları devam ediyor. Bu o kadar pervasız bir hal aldı ki bu şekilde oy kullanmak sosyal medyada rahatlıkla paylaşılabiliyor. Yüzlerce kişinin açıkça Erdoğan lehine oy verdiğine dair görüntüler var. Kamu görevlilerini, valiliği ve emniyet birimlerini önlem almaya çağırıyoruz. Güvenlik görevlilerinin sandığa gelmesine gerek yok. Oy sandıklarını güvence altına alabiliriz. Muhalefet partileri bunu sağlayabilir. Sorun, muhalefet partilerinin gözlemcilerinin ve sandık kurulu üyelerinin sandığa yaklaşmasına izin verilmemesi. Asıl sorun bu. Emniyet birimlerinden ve Şanlıurfa Valiliği’nden beklentimiz sandık kurulu üyelerinin ve parti müşahitlerinin serbestçe sandığa ulaşmasını sağlamaktır. Bunu yapmazlarsa, yasal yükümlülüklerini yerine getirmezlerse yargı önünde hesap vermeleri için adımlar atacağız. Seçimin bitmesine çok az bir süre kala bu iki konunun da çözülmesini bekliyoruz. Hem Urfa’da hem de Antep’te bu sorunları çözmek için gerekli girişimleri yaptık. Kamu yöneticilerine gerekli önlemleri alma çağrımızı yinelemek için buradayız. Çok teşekkür ederim.”

Kaynak: ANKA / Güncel

pazaryeri-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu