Yaşam

Gerçek Hayattan Bir Oyun: Düğün Şarkıcısı

23 Mart akşamı başlayan ve her gece tiyatroseverlerin ilgi odağı olmaya devam eden, dünyanın ilk kadın temalı tiyatro festivali Ayvalık Kadın Oyunları Şenliği’nin dördüncü gününde Vural Sinema’dan Nejat Uygur’a yoğun bir katılım oldu. Sahne. Biletlerin önceki gün tükendiği komedi Düğün Müzisyeni izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Erdi Işık’ın yazdığı, Kayhan Berkin’in yönettiği, Nergis Öztürk’ün başarıyla canlandırdığı Düğün Müzisyen oyunu; Müzisyenlik hayaliyle bir zamanların bilinen BBG yarışlarına katılanların gerçek deneyimlerine bahse girer.

Oyunun sonunda seyirciler tarafından defalarca sahneye davet edilen Nergis Öztürk duygusal anlar yaşadı. Ayvalık seyircisini ve bu geceyi asla unutmayacağını belirten sanatçı gözyaşlarına hakim olamadı. Ayvalık Kadın Dansları Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Prima Facie ile sona erecek.

2000’li yılların başında katıldığı BBG yarışmasında tanınan ve popülaritesini hızla yitiren bir caz müzisyeninin (Şahnaz) düğün müzisyeni olma öyküsünün anlatıldığı oyunda, Şahnaz’ın çalıştığı Urban Jazz Bar da yeni bir dönem geçiriyor. değişen Türkiye ile birlikte bir dönüşüm. Mekan önce masaj salonu, sonra düğün salonu oluyor.

İşini kaybeden Şahnaz, İstanbul’un çeşitli mekanlarında sahne almak için her yolu dener, ardından ülke gerçekleriyle ve işsizlikle yüzleşir; son olarak, ‘eski’ Urban Jazz Bar’da – şimdi Şanzelize Düğün Evi’nde – düğün şarkıcısı olmayı hedefliyor. Yeni işine uyum sağlamakta zorlanan Şahnaz, bu yeni müzik mesleğinde sadece yaşadığı toplumun ‘etnik’ ve ‘zengin’ müzik türlerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda yaşadığı toplumun insanlarını da tanıma fırsatı bulacaktır. içinde.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberkizilcahamam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu