Haber

Gemlik Belediyesi, Dünya Diyabet Günü’nde Gemliklilerin kan şekerini ölçtü.

Gemlik Belediyesi’nden diyabet farkındalığı

Gemlik Belediyesi, Dünya Diyabet Günü’nde Gemliklilerin kan şekerini ölçtü.

Gemlik Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Dünya Diyabet Günü’nde farkındalık yaratmak amacıyla pazar meydanında ücretsiz şeker ölçümü gerçekleştirdi. Yaklaşık 500 kişinin kan şekeri ölçümü yapıldı ve Gemlik halkına binlerce bilgilendirici broşür dağıtıldı.

Gemlik Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr., Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın göreve gelir gelmez ilk icraatlarından birinin sağlık grubu kurmak olduğunu belirtti. Veteriner Hekim Hakan Uğur, bu grup sayesinde vatandaşlara birçok sağlık hizmetini ulaştırabildiklerini belirtti.

Diyabetin her yaş grubunda görülebileceğini belirten Gemlik Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Veteriner Hekim Hakan Uğur, “Şehirlerdeki sağlıksız yaşam, fiziksel aktivitenin azalması gibi nedenler diyabeti tetikliyor.” Diyabetin böbrek, kalp ve sinir hastalıkları ile görme kaybına neden olduğunu belirten Uğur, “Kan şekerini hızlı yükseltmeyen baklagiller ve tahılları tüketmeliyiz, sadece karbonhidrat değil süt, yoğurt, yağsız gibi protein içeren besinleri de tüketmeliyiz. et ürünleri, tavuk ve balık. Doğru beslenerek ve egzersiz yaparak kendimizi diyabetten koruyabiliriz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-bozkurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu