Haber

Edirne’de ‘Enez Tarihi’ için sempozyum hazırlığı

Erdoğan DEMİR – Keşan Postası / EDİRNE (İGFA) – Edirne’de Kartopu Enez Gönüllüleri’nin düzenlediği “19. Yüzyıldan Cumhuriyete Enez” bahisli söyleşi yapıldı.

Trakya Üniversitesi Öğretim Vazifelileri Dr. Emin Ünsal ve Haluk Kayıcı’nın anlatımları; dinleyicilerin soruları ve alınan cevaplarla samimi bir havada Enez’in tarihi gözden geçirildi.

Dernek Lideri Ulaş Demiray, toplantının birinci ve bir başlangıç olarak ümit verdiğini belirterek, katılan öğretim vazifelisi dostlarıyla 2023 yılı Kasım ayında 1.ENEZ TARİH SEMPOZYUMU yapılması için ortak çalışmaların başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Enez’in tarihi 1-2 saate sığdırılamayacak kadar geniş olduğunu tabir eden Demiray, “Enez tarihte de sıradan bir kasaba değil. 1870’li yıllara kadar tarihin her devrinde yükü olan bir ticaret kenti. Lakin bu tarih konusunda şimdi ortaya konan kâfi araştırmalar ne yazık ki yapılmamış. Arkeolojik kazılarla Osmanlı periyodu öncesine ilişkin çok değerli bulgular olsa da yakın tarihimiz konusunda ortaya çıkarılması ve öğrenilmesi gereken pek çok şey var. Enez tarihinin bu türlü bir sempozyumla masaya yatırılması gerekiyor” diye konuştu.

Demiray toplantıda Enez tarihi konusunda pek çok detayları lisana getiren Dr. Emin Ünsal ve Haluk Kayıcı’ya da teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu