İş

EBRD’den Enerjisa Enerji’nin Deprem Bölgesindeki Yatırımlarına 100 Milyon Dolar Destek

Etki odaklı sürdürülebilirlik yaklaşımıyla Türkiye’nin enerji dönüşümüne liderlik eden, elektrik dağıtımı, perakende satış ve müşteri analizi alanında Türkiye’nin lider şirketi Enerjisa Enerji, 6 Şubat deprem felaketi sonrasında bölgenin yeniden yapılanması için tüm gücüyle çalışmaya devam ediyor Bu Türkiye’yi sarstı.

 Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen depremden olumsuz etkilenen bölgelerde Toroslar EDAŞ’ın elektrik dağıtımının modernizasyon ve yeniden yapılandırma yatırımlarına destek olmak üzere 100 milyon dolara kadar kredi desteği sağlayacak. ağ.

163 binden fazla kişiye sağlam ve istikrarlı enerji

Büyük çapta hasara yol açan ve on binlerce kişinin hayatına mal olan sarsıntılar, geçici barınaklarda yaşayanların da hayatına mal oldu. Projeyle depremden etkilenen bölgelerde yaşayan 163 binden fazla kişi güvenli ve istikrarlı elektriğe erişim sağlayacak.

Türkiye’nin lider elektrik dağıtım, perakende satış ve müşteri analiz şirketi Enerjisa Güç, 14 farklı ilde 10 milyondan fazla müşteriye ulaşıyor ve 22 milyondan fazla kişiye verdiği elektrik dağıtım hizmetiyle 4 kişiden 1’ine elektrik hizmeti sağlıyor.

Sorumluluk alanlarında insanı, analiz ve inovasyon odaklı çalışması ve sürdürülebilir kaliteli hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren Enerjisa Power, Bölgesel İmar ve Kalkınma Merkezi (RRDC) işbirliğiyle Toroslar bölgesinin değerli bir özel sektör oyuncusudur. deprem bölgesinde ekonomik, sosyal, kültürel ve sivil hizmetleri sunmak. Toplumun yeniden yapılanması ve kalkınması için beşeri sermayenin, gelir yaratmanın ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma girişimlerinin stratejik planlamasının desteklenmesini amaçlamaktadır.

Enerjisa Enerji’nin girişimleri, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) işbirliğiyle bölgede etkilenen insanlara geçim kaynağı yaratılması, tarımda sürdürülebilir becerilerin sağlanması ve enerji verimliliği eğitim modülleri gibi alanlardaki programlara odaklanacak. işgücünün korunmasına ve istihdamına yönelik çeşitli projelerle şekillenecektir. Depremlerin ardından EBRD, 1,5 milyar Euro tutarında iki yıllık kapsamlı bir güçlendirme programı açıkladı. EBRD, bu programla depremden etkilenen kişi ve şirketlere kredi sağlamanın yanı sıra, altyapı yatırımları ve küçük-orta ölçekli işletmeler ile özel sektör iştiraklerine yönelik teşvikler sağlayacak.

“Halkımıza karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz”

Enerjisa Power CFO’su Philipp Ulbrich şunları söyledi: “EBRD ile yaptığımız yeni kredi anlaşması, şubat ayındaki depremde hasar gören şehirlerimizin elektrik altyapısının yeniden inşası ve modernizasyonunun itici gücü olacak. Halkımıza ve bu kredi sözleşmesine karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz; Bu aynı zamanda uzun vadeli, sürdürülebilir bir enerji geleceğine olan bağlılığımızın bir parçasıdır. Bu kredi hem elektrik altyapısını yeniden inşa etmemize yardımcı olacak hem de bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak.

EBRD’nin bu projeye desteği ve işbirliği yapma isteği hem şirketimiz hem de bölge halkı için olumlu bir adımdır. “EBRD’ye teşekkür ederken, halkımızın enerji ihtiyacını karşılamak için sahada var gücüyle çalışan, güvenilir ve sürdürülebilir çözümler sunan, başarıda büyük rol oynayan Enerjisa’daki çalışma arkadaşlarımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. bu projenin.” Enerjisa Enerji, krediden elde edeceği gelir sayesinde elektrik kayıplarını da azaltacak ve yıllık 82 bin ton karbon salımının önüne geçebilecek.

Aida Sitdikova, EBRD Avrasya, Orta Doğu ve Afrika Enerji Müdürü , söz konusu iş birliğini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Depremden bu yana bölgede imar ve imar yönünde ilerlemek için müşterilerimizle yakın temas halinde çalışıyoruz. “Enerjisa ile ortaklığımız, etkilenen şehirlerde elektrik dağıtımının kesintisiz olmasını sağlayacak ve bölgenin daha güçlü ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılanmasına destek verecek.” Görüşlerini dile getirdi.

EBRD bugüne kadar Türk ekonomisine çoğunluğu özel sektör olmak üzere 19,1 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-alaca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu