Haber

Deprem bölgesinde görevli doktor konuştu: Gölcük depreminde ailem de enkaz altında kaldı

İlk andan itibaren görev yaptığı Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi tarafından deprem bölgesine atanan Plastik Rekonstrüktif Uzmanı Perçin Caskan yaşadıklarını anlattı. Kaşan, Gölcük depreminde de aynı süreçlerden geçtiğini belirtti.

Yüzyılın felaketi olarak tanımlanan depremin ilk saatlerinde görevlendirilen Adıyaman ve Malatya’da görev yapan Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Uzmanı Perçin Caşkan, yaşanan durumu kendisinin de yaşadığını belirtti. Gölcük depreminde depremzedeler tarafından. Cashan, geçmiş deneyimlerini ve deprem bölgesinde yaşananları anlattı.

‘BAĞTA BEKLEMENİN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİYORUM’

Depremin ardından 12. saatte bölgede olduğunu belirten Caşkan, “İlk gittiğimde gözlemlediğim maruz kalma benim ve ekibim için de geçerliydi. kısa bir süre önce 99 Gölcük depreminde benim ailem de perişan oldu hasta yakını olmak ne demek enkaz başında beklemek ne demek eğitim ve araştırma görevlisi gibi hastane. o hasta direktörünün ne kadar sert olduğunu çok iyi biliyorum. gittiğimde doktor arkadaşlarıma ve tüm sağlık çalışanlarına elimden gelen her konuda destek olacağımızı söyledik. ben genelde estetik cerrahım ama biz dedik Daha bir çok şeyin dayanağı olur. Gerçekten ihtiyaçları vardı. Depremin kazananı genellikle çocuklar oluyor, zarara uğrayanlar da onlar ve en çok da onlara üzülüyorum” dedi.

Estetik cerrahların sahaya sevk edilmesindeki amacın öncelikle ezici yaralar olduğunu belirten Caşkan, “Craush dediğimiz ezilme yaralanmaları var. Formdaki kişinin kendi vücuduna zarar vermemesi için kasların uygun müdahalelerle açılması gerekiyor. .Mutlaka kesi yaparak kasları gevşettik.Eğer kasları gevşetemiyorsak bu özellikle enkazdan geç çıkan hastalarda oluyor.O kaslardan yayılarak vücuda zarar verebilecek birçok faktör var. Bu faktörlerin yayılmasını önlediğini belirten “Depremin 6. gününde bölgeden ayrılarak kendi hastaneme döndüm. Aynı anda vücuda yayılan başka etkenler de olduğu için diyalize ihtiyaç duyarlar. Birçoğu yoğun bakımda” dedi.

‘DEPREMDE AMELİYAT MASASI SALSINCA BİLE AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRDİK’

Her hastanın ayrı bir hikayesi olduğunu ifade eden Caskan, “Burada ailesi olmayanlar var. Evladının nerede olduğunu bilmeyenler var. Hatta ben oradayken 6 büyüklüğünde artçı sarsıntılar olmuşken. , ameliyat masası o halde sallanırken bile ameliyat ettiğim çocuklara ve kendi çocuklarıma Allah’tan rahmet diliyorum.Gölcük depremi olduğunda Okmeydanı’nda doktordum.Yeni mezun olmuştum.Nöbetçiydim. o gün tarlaya ulaşmam 5 saat sürdü.İzmit merkezden Gölcük’teki evime kadar yaklaşık 17 kilometre yürüdüm.Sonra aileme ulaşmam 12 saat sürdü.3 saat sonra o dışarıdaydı. Birinci derece yakınımı depremde kaybetmedim. Ama şimdi geçmişe dair hiçbir anım yok, depremde hepsi yok oldu” dedi.

habersefaatli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu