Haber

Cumhuriyetin 100. yıl heyecanı Rabat’a taşındı

Fas’ta, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı Rabat Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Fas’ın başkenti Rabat’ta Büyükelçiliğin resmi konutunda düzenlenen 100’üncü yıl resepsiyonuna, Fas Adalet Bakanı Abdullatif Vehbi ve Fas eski Başbakanı Sadeddin Osmani’nin yanı sıra Azerbaycan’ın yanı sıra birçok ülkenin büyükelçileri de katıldı. Suudi Arabistan, Çin, Japonya ve Güney Kore’nin yanı sıra Faslılar. Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşları katıldı.

Resepsiyonda İstiklal Marşı ve Fas İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videolu açıklaması paylaşıldı.

Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Mustafa İlker Kılıç resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Bugünkü güçlü Türkiye’den güç alarak Türk Yüzyılını başarılarla doldurup gelecek nesillere taşımak kahraman şehitlerimize borcumuzdur.” söz konusu.

Resepsiyonda konuşan Fas Adalet Bakanı Vehbi, Fas ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını, bugün siyasi, ekonomik ve turizm ilişkilerinin güçlü olduğunu ve daha da güçleneceğini belirtti.

Vehbi, son Dünya Kupası’nda yarı final oynama başarısı gösteren Fas Milli Takımı’na Türkiye’den gelen güçlü desteği memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünü kutladı.

Konuşmaların ardından Türk Hava Yolları, resepsiyona katılan 3 kişiye Fas-Türkiye uçak bileti hediye etti.

Orkestra daha sonra sahneye çıkarak Türk müziği eserlerini seslendirdi. Resepsiyonda konuklara Türk mutfağından lezzetler ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu