Ekonomi

Çin’de banka kredileri politika desteğiyle Ocak ayında rekor kırdı

Ekonomiyi desteklemek için Çin’in yeni banka kredileri Ocak ayında rekor seviyeye yükseldi; bu da Merkez Bankası’nın politika güçlendirmelerini yansıtıyor. Çin’deki kredi verenler 4,92 trilyon yuan (683,7 milyar dolar) tutarında yeni yuan kredisi ihraç ederek, analistlerin 4,50 trilyon yuan tahminini ve bir önceki yıl Ocak ayı rekoru olan 4,9 trilyon yuan’ı aştı.

Çin Halk Bankası tarafından Cuma günü açıklanan veriler, Aralık ayında verilen 1,17 trilyon yuan tutarındaki yeni krediye kıyasla önemli bir artış gösterdi. Bu kredi artışı, Çinli politika yapıcıların, özellikle derin konut krizi ve borsadaki uzun süreli gerilemenin ışığında, COVID sonrası beklenenden daha zayıf bir toparlanmayı teşvik etmeye yönelik daha geniş bir stratejisinin parçası.

Çin’deki bankalar, yüksek kaliteli müşterileri güvence altına almak ve pazar paylarını genişletmek için genellikle yılın başında daha fazla kredi sağlıyor. Ocak ayında rekor düzeyde kredi verilmesi reel ekonomiyi desteklemeye yönelik bir adım olarak görülüyor.

Rekor kredi ihracına rağmen, genel M2 para arzındaki büyüme Ocak ayında bir yıl öncesine göre %8,7’ye yavaşladı; bu, Kasım 2021’den bu yana en düşük orana işaret etti ve analistler tarafından tahmin edilen %9,3’ün gerisinde kaldı. Ayrıca ödenmemiş yuan kredilerinin büyüme oranı, tahminlere uygun olarak bir önceki yıla göre %10,4’e geriledi ancak bu, 20 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini temsil ediyor.

Merkez Bankası, fiyat istikrarını korurken iç talebi canlandırmak amacıyla para politikasını esnek tutacağını açıkladı. Bu, düzensiz bir ekonomik toparlanma ve devam eden deflasyonist risklere ilişkin endişelerin ortasında gerçekleşiyor. Goldman Sachs analistleri, yılın geri kalanında politika faizinde daha fazla indirim ve zorunlu karşılık oranında (RRR) indirim yapılmasını bekliyor.

Büyümeyi desteklemek için PBOC, 5 Şubat’ta zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan azaltarak, iki yıldaki en büyük kesinti olan 1 trilyon yuan uzun vadeli likiditeyi serbest bıraktı. Maliye bakanlığı ayrıca iyileşmeye yardımcı olmak için mali genişlemeyi sürdürme taahhüdünde bulundu ve kamu harcamaları büyümeyi artırmada kilit bir strateji oldu.

Temel olarak ipotek kredilerinden oluşan hane halkı kredilerinde Aralık ayındaki 222,1 milyar yuan’dan Ocak ayında 980,1 milyar yuan’a keskin bir artış yaşandı. Kurumsal krediler de 891,6 milyar yuan’dan 3,86 trilyon yuan’a önemli bir sıçrama kaydetti.

Çin’in geniş bir kredi ve likidite ölçüsü olan toplam sosyal finansmanı (TSF), Ocak ayında yıllık %9,5 büyüme oranını korudu. Hükümet, değerli yatırım projelerini finanse etmek amacıyla 2024 yılı için yerel yönetim özel tahvilleri için 2,62 trilyon yuan tutarında bir avans kotası yayınladı. Ocak ayında TSF, analistlerin beklediği 5,55 trilyon yuan seviyesini aşarak 6,5 trilyon yuan’a yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

alacahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu