Ekonomi

Çin Ticaret Bakanı Avrupa’daki elektrikli araç sübvansiyonlarını görüşecek

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Avrupa Komisyonu’nun Çin’in elektrikli araç (EV) endüstrisindeki potansiyel haksız sübvansiyonlara ilişkin devam eden soruşturmasıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere 7 Nisan’dan itibaren Fransa’yı ziyaret edecek. Ziyaret, Komisyon’un Avrupalı otomobil üreticilerini korumak için Çin’in elektrikli araç ihracatına gümrük vergisi uygulayıp uygulamama kararı öncesinde endişeleri gidermeyi amaçlıyor.

Avrupa Komisyonu’nun Kasım ayına kadar sonuçlanması planlanan soruşturması, geçici vergilerin daha erken uygulamaya konulması olasılığını inceliyor. Soruşturma, Komisyon’un 2025 yılına kadar satışların %15’ini oluşturabileceğini öngördüğü Çin menşeli elektrikli araçların Avrupa pazarındaki artan varlığına tepki olarak başlatıldı ve bu araçların Avrupa yapımı akülü araçlara göre fiyat avantajına sahip olduğu belirtildi.

Çin, elektrikli araç endüstrisinin başarısının sübvansiyon kaynaklı olduğu fikrini reddederek AB’nin eylemlerini “korumacı” olarak nitelendirdi. Sektör analistleri Çin’in batarya tedarik zinciri üzerindeki kontrolünü, yenilikçi uygulamalarını ve yoğun iç pazar rekabetini Çin EV’lerinin satın alınabilirliğine katkıda bulunan ek faktörler olarak işaret ediyor.

Bu yılın başlarında Avrupa Komisyonu müfettişleri, soruşturmalarının bir parçası olarak aralarında pazar lideri BYD (SZ:002594), Geely ve SAIC’in de bulunduğu Çinli otomobil üreticilerinde incelemelerde bulundu.

Bu şirketler Bakan Wang’ın Fransa ziyareti sırasında temsil edilecek ve bu ziyaret aynı zamanda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında Mayıs ayında yapılması planlanan ve kısmen AB-Çin ticaret gerilimlerine odaklanması beklenen görüşmeden önce gerçekleşecek.

Komisyon’un soruşturmasını destekleyen Fransız hükümeti, aynı zamanda Çin’in Fransız brendi ihracatına yönelik Ocak ayında başlattığı misilleme niteliğindeki anti-damping soruşturmasıyla da uğraşıyor.

Fransa’daki konyak endüstrisi soruşturmayla işbirliği yapmaya istekli olduğunu ifade etse de, bu hamlenin özellikle içki pazarını hedef almaktan ziyade daha geniş ticari anlaşmazlıklarla bağlantılı olduğundan şüpheleniyor.

Çin’in otomotiv endüstrisi hızlı bir büyüme göstererek geçen yıl Japonya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı haline geldi. Avrupa’daki popüler Çin modelleri arasında SAIC’in MG’si ve Geely’nin Volvo’su (OTC:VLVLY) yer alıyor. Tesla (NASDAQ:TSLA) da verimli Şangay fabrikasıyla kıtaya önemli bir elektrikli araç ihracatçısı konumunda.

İhracata yönelik potansiyel tepkiye karşılık olarak Çinli otomobil üreticileri denizaşırı pazarlarda üretimi artırmayı düşünüyor.

Avrupa’da Çin yapımı elektrikli araçlara ek gümrük vergisi uygulanması olasılığı, bu araçlar halihazırda %10’luk standart bir AB tarifesiyle karşı karşıya olduğundan, yöneticiler ve analistler arasında özel tartışmalara konu olmuştur. Bu durum, Çin EV’lerinin %27,5’lik bir tarifeye tabi olduğu ve federal tüketici teşviklerinin dışında tutulduğu ABD ile tezat oluşturuyor.

Stellantis (NYSE:STLA), Renault (EPA:RENA) gibi şirketlerin ve Remy, Pernod Ricard (EPA:PERP) ve LVMH gibi Fransız konyak üreticilerinin temsilcileri yaklaşan ziyaret hakkında hemen yorum yapmadı. Benzer şekilde, Fransız otomotiv ve konyak dernekleri de açıklama yapmak için hazır bulunmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

birecik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu