Haber

Çankaya Belediyesi’nde protokol tepkisi: Aşağıda kutlama, yukarıda protesto

Çankaya Belediyesi’nde General-İş Ankara 1 Nolu Şube ile belediye ortası arasında yapılan ek protokolle fiyatlara 6 bin liralık zam yapıldı. Fiyatların en düşük memur maaşı olan 22 bin liraya düşürülmesini isteyen personel, zammı düşük bularak kabul etmedi. Belediye avlusunda düzenlenen törene sendikacılar ve belediye yöneticileri katılırken, çok sayıda personel belediyenin üst katına çıkarak durumu protesto etti.

Evrensel’in haberine göre, Çankaya Belediyesi ile Genel-İş arasında yapılan ek protokol personele şu şekilde duyuruldu: “Ağustos ayından yılbaşına kadar tüm personele her ay 6 bin TL nakden ödenecek. Yine belediye ile imzalanan ek protokol ile net ödenen 6 bin TL tüm çalışanların taban fiyatlarına yansıtılacak ve 2024 Ocak ayı itibari ile kalıcı hale getirilecek. Ayrıca belediye yönetimi ile imzalanan protokole göre; yeni takım, İmar AŞ, Belde AŞ BDT’de gelecek yıl yapılacak maaş artışları altı ayda bir enflasyon oranında artacak ve Çanpaş BDT’nin 2. yılı için 6 aylık enflasyon zammı için ek protokol yapılacak.

İŞÇİLER ŞUBEYE GİDİYOR

İtirazlarına rağmen imzaların atıldığını söyleyen çalışanlardan bazıları Genel-İş Ankara 1 Nolu Şube’ye gitti. Kararlaştırılan 6 bin TL’lik zammı hem düşük hem de kalıcı bulmayan çalışanlar, belediyedeki en düşük memur maaşı olan 22 bin TL’nin anlaşılmasını istedi. Personel karara, aslında Ocak ayında toplu sözleşme masasının kurulacağını hatırlatarak tepki gösterdi. Sendika yöneticileri ve çalışanları arasında arbede çıktı.

TÖRENDE PROTESTO

Daha sonra Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in konuşma yapacağı ek protokol töreni için belediye binası ziyaret edildi. Belediye avlusunda davul zurna eşliğinde gerçekleştirilen törende birlik yönetimi kutlama yaptı. Az sayıda personelin katıldığı kutlama, personelin protestosu ile karşılandı. Bir grup kişi belediye avlusunda dans edip dans ederken, çok sayıda personel üst katlarda “Sendika istifa” ve “Korkak sendika istemiyoruz” sloganları attı.

Geç saatlerde başlayan törende sahne alan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de tepki topladı. Taşdelen’in konuşması bir süre yuhalamalarla kesildi. Taşdelen’in AKP’nin Mamak ve MHP’nin Etimesgut Belediyelerinde işten ayrılan işçilerin ek zam hareketlerini örnek olarak Çankaya personelini göstermesi de tepkiyle karşılandı. İşçiler, “Biz diğer belediyelerdeki işçiler gibi hakkımızı arıyoruz ama AKP belediyesindeki eylem hiçbir şey olmamış gibi konuşuluyor. Biz de oradaki işçiler gibi zam istiyoruz” dedi.

General-İş Ankara Şube 1 Nolu Lideri İsmail Yıldırım konuşma yapmadı. (HABER MERKEZİ)

haber-dicle.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu