Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks haftaya %0,2 artışla 5.022,51 puandan başladı.

BIST 100, geçtiğimiz haftayı süreçlerde yüzde 1,58 düşüşle haftayı 5.012 puandan kapattı. Haftaya alıcılı başlayan borsada endeks ilk süreçlerde yüzde 1’e yakın fiyat artışı yakalayarak 5.060 puan bandına girdi.

Borsada genellikle alıcı çıkışları olurken, turizm, iletişimVe basit metaller Haftaya düz başladı. açılışta spor, maden ürünleri, Bilişim TeknolojileriVe KOBİGüne ortalamanın üzerinde başladı ve %1’den fazla kazandı. BankalarHaftaya kısmi kazançlarla sakin başladı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında MEŞALE , tavan fiyat yakın bir yükseliş kaydederken, açılışta en çok yükselen pay oldu. daha sonra SOKM, EGENVe HECT’leren çok yükselen hisse senetleri oldu. GESAN, ALFASVe HALKBaçılışa negatif başlayan hisselerin başında yer aldı.

Mayıs ayındaki değerli bilgi trafiği öncesinde Nisan ayının son haftasında bayram tatilinin geri dönmesinin ardından olumlu bir başlangıç ​​kaydedilirken, BIST 100 5.000 puan seviyesinin üzerinde kalmaya çalışarak istikrar bulmaya çalışıyor. Piyasa gündeminde şirketlerin ilk çeyrek bilanço dönemi fiyatlamalara etki edebilirken, KKM’ye olan talebin artmaya devam etmesi ve kur baskısı borsayı etkileyebilecek diğer unsurlar.

Dış piyasalarda Asya endeksleri haftaya düşüşle başladı. Avrupa piyasaları da genellikle satıcı benzeri bir görünüme sahiptir. ABD piyasaları haftayı hafif pozitif görünümle kapattı. Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de ekside hareket ediyor.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu