Haber

Bolivya, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu

Hamas’ın askeri kanadı El Kassam Tugayları ile İsrail arasında devam eden çatışmalar 26’ncı gününe girdi.

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’ni aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu bombardımana devam ediyor.

İsrail ile ilişkilerin kesilmesine karar verildi

Bu vahşete dünyanın her yerinden tepkiler geliyor. Bolivya ülkesinin attığı adım bu bağlamda büyük ilgi gördü.

Bolivya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Maria Nela Prada ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Freddy Mamani, düzenledikleri ortak basın toplantısında İsrail ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını duyurdu.

Mamani, Ortadoğu’da yaşanan tehlikeli gelişmeler nedeniyle bu basın toplantısını düzenlediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bolivya, İsrail Devleti ile diplomatik ilişkilerini kesme kararı almıştır. Ülkemiz daha önce Filistin meselesine ilişkin iki resmi açıklama yapmıştı.”dedi.

“İsrail’in saldırıları uluslararası barışı tehdit ediyor”

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları sözleşmesini hatırlatan Mamani, şunları söyledi: “Bolivya, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan her türlü zalimce, insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi reddediyor.”değerlendirmesini yaptı.

Bakan Yardımcısı Mamani ateşkesin devam ettiğini söyledi “hemen”sağlanmasının gerekliliğini vurguluyor “İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırgan ve orantısız askeri saldırısı uluslararası barışı tehdit etmektedir ve aynı şekilde kınanmalıdır. Gıda, ilaç ve insani yardım malzemelerinin girişi engellenmemelidir. İsrail’in Filistin yerleşimlerine uyguladığı abluka kaldırılmalıdır.”dedi.

akyurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu