Ekonomi

Bakan Uraloğlu: Ekolojik köprülerin sayısını artıracağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Karayolları ve demiryolları olmak üzere toplam 8 adet “Ekolojik Köprü” inşa ettik. 3 adet Ekolojik Köprümüzün yapım çalışmaları devam etmektedir. Yeşil koridorlar, ekolojik köprülerdeki hayatı canlandırıyor ve vahşi yaşama hayat veriyor”söz konusu.

Bakan Uraloğlu, ekolojik geçiş yapılarının yaban hayatını korumak ve ekolojik dengeyi sağlamak için özellikle yaban hayvanlarının güvenli geçişini sağlayacak şekilde tasarlandığını bildirdi. “Ekolojik köprüler, vahşi hayvanların güvenli geçişini sağlayarak biyoçeşitliliğin korunmasında büyük önem taşıyor. Ayrıca bu projelerin çevreye duyarlı yaklaşımı, yeşil alanların yok edilmesini engellemekte ve trafik akışını düzenleyerek emisyon azaltımına katkı sağlamaktadır. Otoyol projelerinde üretim çalışmalarına başlanmadan önce çevre ile uyumlu projelendirilerek ekolojik alt ve üst geçitler projelendirilir. Bu sayede yaban hayvanlarının geçişleri ve habitat koridorları da korunmuş olur.dedi.

Bakan Uraloğlu, bugüne kadar karayolu ve demiryolu olmak üzere toplam 8 adet “Ekolojik Köprü” inşa ettiklerini belirterek, “Kuzey Marmara Otoyolunda 1, İstanbul-İzmir Otoyolunda 2, Malkara-Çanakkale Otoyolunda 1, Tarsus-Pozantı Otoyolunda 1 ve İzmir-Çeşme Otoyolunda 2 olmak üzere Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Otoyolunda 1 Tren yolu. Bir adet “Ekolojik Köprü” varsöz konusu.

SAYILARDA ARTAN

Bakan Uraloğlu, “Ekolojik Köprülerin” sayısının arttığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Kanada, ABD, Almanya, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde de bu köprüler çok yaygın. Amacımız bu dünyayı paylaştığımız vahşi hayvanların hayatlarını korumak ve kollamaktır. Şu anda İzmir-Çeşme karayolu üzerinde bir adet, Halkalı-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında ise 3 adet “Ekolojik Köprü” yapılıyor. Aydın-Denizli karayolu üzerinde yapılması planlanan bir köprü de bulunmaktadır. Ayrıca Tarsus-Pozantı karayolu projesinde Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü olan “Orman Ekosistem Köprüsü” inşa edildi.dedi.

haber-solhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu