Teknoloji

Avrupa’nın En Gelişmiş Üretim Fabrikası Intel Olacak

Intel’in dünyanın en gelişmiş fabrikası olacak yeni fabrikası Almanya’nın Magdeburg kentinde kurulacak. Fabrika aynı zamanda Avrupa’nın en gelişmiş yarı iletken üretim tesisi olacak. Hem Intel hem de Intel Foundry Müşterileri için çip üretecek olan fabrikanın, 18A ileri üretim teknolojilerini kullanacağı biliniyor.

İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Intel CEO’su Gelsinger şunları söyledi: “ Bu sadece Almanya’nın en gelişmiş üretim tesisi olmakla kalmayacak, aynı zamanda Magdeburg tesisi aynı zamanda dünyanın en gelişmiş çiplerini de üretecek. “Bunu başlattığımız için oldukça heyecanlıyız.”Şu şekilde açıklamalarda bulundu.

Intel CEO’su Gelsinger: 1,5 nm Seviyesinde Çip Üreteceğiz

“18A dediğimiz en ileri üretim teknolojimizi çok yakında sunacağız. Magdeburg fabrikası bunun ötesinde olacak. Yani 1,5 nm seviyesinde çip üreteceğiz.” Gelsinger bu tür açıklamalarda bulunurken Intel’in lideri, Magdeburg tesisinde 18A sonrası hangi üretim süreçlerinin kullanılacağına ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

Intel, 18A ötesi üretim süreci yol haritasını Şubat ayı sonlarında sunacak. Intel’in yarı iletken endüstrisinde elde edilmesi zor olan ileri teknoloji üretimini Avrupa’ya getirme niyeti farklı değerlendiriliyor. Şu anda Intel’in Fab34’ü 4nm yongalar üretiyor ve önümüzdeki günlerde Intel’in 3nm sınıfı işlemcileri de üretmesi bekleniyor. Intel 4 ve Intel 3 en gelişmiş düğümler olmasına rağmen TSMC’nin N3’ünün (3nm sınıfı) gerisinde kalıyor. Intel, 18A’nın ve onun gelişmiş üretim süreçlerinin güç, performans ve alan açısından sektöre öncülük etmesini bekliyor.

kulp-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu