Haber

Ankara Barosu Yargıtay’ı Anayasayı tasfiye etmekle suçladı

Ankara Barosu, “Yargıtay, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını tasfiye etti. Baromuz, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve Üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Anayasanın 153. maddesinin gereklerini yerine getirmemek suretiyle görevi kötüye kullanma suçudur.” “bulunacak” dedi.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, bugün akşam saatlerinde TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymama kararı verdi. Daire, ihlal kararına oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında “yargı aktivistliği” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Bakanlık ayrıca Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinin başlatılması yönündeki kararı da TBMM Başkanlığı’na gönderdi. Ankara Barosu karara ilişkin suç duyurusunda bulunmaya karar verdi. Konuya ilişkin Barodan yapılan açıklama şöyle:

“8 KASIM 2023, Yargıtay Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını tasfiye etti! Bu günü unutmayın! ‘Anayasa Mahkemesi kararları derhal Resmi Gazete’de yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organları ile idari organları bağlar. resmi makamlar, gerçek ve tüzel kişiler.’ (Anayasa madde 153).

“Baromuz, Kanunun 153’üncü maddesinin gereklerini yerine getirmeyerek görevlerini kötüye kullanma suçunu işleyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ile Yargıtay 3. Ceza Dairesi başkan ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaktır. Anayasa.”

tasova-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu