Ekonomi

Adobe Systems, Abonelik Ayrıntılarına İlişkin ABD’de Açılan Davada Geri Adım Attı

Adobe Systems (NASDAQ:ADBE) hisseleri, ABD hükümeti tarafından açılan davanın ardından Pazartesi günü %2’nin üzerinde değer kaybetti. Ayrıca Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da kendi yasal tedbirlerini açıkladı.

Hükümet, Photoshop ve Acrobat’ın sahibi olan şirketi, önemli koşulları açıkça belirtmeden müşterileri en kârlı abonelik seçeneklerine kaydederek zarar vermekle suçluyor.

Kaliforniya, San Jose’deki federal mahkemeye yasal bir şikayet sunuldu.

Şikayette Adobe’nin müşterilerini “yıllık, aylık ödemeli” abonelik modellerine kayıt yaptırdıklarında aboneliklerini erken sonlandırmaları halinde ödeyecekleri önemli ücretler konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmediği iddia ediliyor.

Ayrıca hükümet, Adobe’nin önemli ayrıntıları küçük metinlerde, metin kutularının ve köprülerin arkasında gizlediğini ve ücretleri ancak müşteriler aboneliklerini sonlandırmaya çalıştıklarında açıkladığını iddia ediyor. Dava, para cezaları, Adobe’nin bu uygulamalara devam etmesini önleyecek bir tedbir kararı ve diğer düzeltici eylemleri talep ediyor.

Aynı zamanda FTC, Adobe ve iki yetkilisi Maninder Sawhney ve David Wadhwani hakkında “en çok abone olunan planının iptal ücretini gizleyerek ve abonelik iptal sürecini zorlaştırarak müşterileri yanıltmak” suçundan işlem başlatıyor.

FTC’nin Tüketiciyi Koruma Bürosu Direktörü Samuel Levine, “Adobe, iptal ücretlerini gizleyerek ve iptal için birden fazla engel yaratarak müşterileri yıllarca süren aboneliklerde tuzağa düşürdü” dedi. “Amerikalılar, abonelik kayıt sürecinde şeffaf olmayan ve ardından iptal etmeyi zorlaştıran şirketler karşısında hayal kırıklığına uğruyor. FTC, Amerikalıları bu yasa dışı ticari taktiklerden korumaya kararlıdır.”

Makalede, iptal ücretiyle ilgili müşteri sorunlarını bilmesine rağmen, şirketin müşterileri aylık ödemeli yıllık ödeme planına yönlendirmeye devam ettiği ve iptal ücretini açıkça belirtmediği belirtiliyor.

Raporlama anında Adobe’nin hisse senedi fiyatı %2.4 düşerek hisse başına 512.49 dolara geriledi. Hisseler bir önceki Cuma günü %12’nin üzerinde bir artış yaşamıştı.

Bu makale yapay zeka kullanılarak üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından kontrol edilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu