Haber

AB, Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık ek yardım sözü verdi

Ukrayna’nın yeniden inşası ve modernizasyonu için fon toplamak amacıyla Londra’da düzenlenen uluslararası konferansın ilk gününde milyarlarca dolarlık ek yardım sözü verildi. ABD, AB ülkeleri, İngiltere ve Türkiye’nin katıldığı iki günlük konferansla eş zamanlı olarak AB, Rusya’ya yönelik 11’inci yaptırım paketini de açıkladı.

Ukrayna, konferansta ülkeye yardımın uzun vadeli olarak değerlendirilmesinin altını çizdi. Konferansa katılan Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, Rusya’nın saldırısı sonucunda ülkenin 2. Dünya Savaşı sonrası dönemin en büyük yeniden imar projesine dönüştüğünü belirterek, önümüzdeki süreçte en az 6 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi 12 ay yalnız. Bunun konferansta ulaşmak istedikleri tartışmalı bir amaç olduğunu belirten Shmigal, Rusya’nın Ukrayna’da her gününü boşa harcadığını, sadece Kahovka Barajı’ndaki patlamanın 1.5 milyar dolara mal olduğunu kaydetti.

Zelensky: Gerçek projelere ihtiyaç var

Konferansa görüntülü görüşme ile katılan Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, ülkenin yeniden yapılanmasının yanı sıra Batı’nın güçlü bir üyesi olmasını sağlayacak özel projelere ve sermaye yatırımlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. Zelenskiy, Sovyet sonrası dönemin oligarşik modelinden büyüme odaklı modern ekonomiye geçiş için “gerçek projelere” yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

Dünya Bankası tahminlerine göre, ülkeyi yeniden inşa etmek için 400 milyar dolardan fazlasına ihtiyaç var.

AB’den 50 milyar avroluk ek kaynak

Konferansa ev sahipliği yapan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Dünya Bankası’ndan ücretsiz krediler için 3 milyar dolarlık ek kefalet açıkladı.

AB Yönetim Kurulu ayrıca Ukrayna’ya 50 milyar avroluk ek mali yardım taahhüdünde bulundu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, önümüzdeki 4 yıllık dönemde ödenmesi planlanan yardımın kredi ve ödeneklerden oluşacağını ve geri ödeme talep edilmeyeceğini belirtti. Ukrayna’ya bu yıl için 18 milyar avroluk yardım yapılacağı açıklanırken, kaynağın 2027’ye kadar olan dönemi kapsayan bütçeden aktarılacağı bildirildi.

KAYNAK: DW

sancaktepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu